Depressziót felismerő, a felhasználók fizikai állapotának változását követő és a szükséges orvosi bejelentkezésre is használható telefonos alkalmazást fejleszt egy kínai kórház.
Az alkalmazást a fővárosi Hujlongkuan kórház pszichológiai kutatórészlegén fejlesztik, és három év múlva kerülhet a piacra. Több részből tevődik össze, így tartalmaz például egy tesztet, amelyet kitöltve a felhasználók megtudhatják, hajlamosak-e vagy esetleg már szenvednek-e depresszióban. A programon belül lehetőség lesz a betegek részletes fizikai állapotának követésére és dokumentálására, és például a pulzus is mérhető lesz általa.
A depresszióban szenvedőket az alkalmazás a kezelési módok ismertetésével is segíti, és stresszoldó, nyugtató zeneszámokat is felkínál hallgatásra. A kezelést segítendő orvoskeresőt is tartalmaz, internetes időpontkérését is lehetővé tesz, és a legújabb trendekkel is megismertet - írja a sina.com hírportál.
Az alkalmazás fejlesztése hátterében az elmúlt évek romló statisztikái állnak. Egy májusi jelentés szerint például ma minden ötödik kínai lakos legalább enyhén depressziós, ez 260 millió fő. A súlyos betegek száma a 26 milliót közelíti. A depresszióval összefüggésbe hozható öngyilkosságok száma megközelíti a negyedmilliót, meghaladja a közlekedési balesetben elhalálozottak számát. A 15 és 34 év közötti korosztályban az öngyilkosság a vezető halálozási ok, a pszichológusok szerint a depresszió hússzorosára növeli az erre való hajlamot.
A betegek ellátására alkalmas intézmények és szakemberek száma a szükségesnek a töredékét teszi ki, minden százezer lakosra csupán 1,53 pszichiáter és 0,18 pszichológus jut. A helyzetet tovább rontja, hogy a kínai közvélemény továbbra is megbélyegzi a magukat depressziósnak vallókat.