Élesített digitális szem

, 2000. szeptember 14. 20:26
A Creative Technology első internetes kamerája, a WebCam Go körülbelül egy évvel ezelőtt jelent meg a piacon. A készüléket használhattuk a monitorra helyezett "digitális szemként" (például videokonferenciák lebonyolítására), de a kezdeti digitális fényképezőgépek között is megállta a helyét. Tíz hónappal később a gyártó piacra dobta a WebCam Go Plust, amely az eredeti eszköz továbbfejlesztett változata.
Amiben a Plus többet jelent

Az első szembetűnő dolog, hogy a Creative megduplázta a kamerába épített memória mennyiségét, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy kétszer annyi képkocka készíthető vele. A WebCam Go Plus azonban már egy hangfelvevőt is tartalmaz, ennek köszönhetően a digitális fényképekhez immár mondanivalóinkat is hozzáfűzhetjük. Ha magunkról szeretnénk képet készíteni, akkor ebben ugyancsak segít az eszköz: "exponáláskor" hangjelzés figyelmeztet arra, hogy időben mosolyogjunk.

Míg az előző változatban még kézzel kellett a távolságot beállítanunk (ami természetesen zavaró volt), a Plus már automatikusan fókuszál. A CMOS szenzor sokkal jobb képet ad, mint a CCD, érezhetően szebbek a színek. Az LCD-kijelzőről több hasznos funkcióhoz férhetünk hozzá, így a négy fényképkészítési módhoz is.

Az elkészíthető képek felbontása 160x120, 320x240 vagy 640x480 képpontos lehet, a fotók átmeneti tárolására 8 MB memória áll rendelkezésre, a két AAA jelű elem mintegy 300 képhez biztosít energiát.

Szoftverarzenál

Több új programot is adnak a géphez, ezek közül említésre érdemes a PixMaker Lite, amelynek segítségével több kép elkészítése után úgy fűzhetjük össze azokat, hogy végül 360 fokban körbejárható "jelenetet" kapunk. Szavakkal nem lehet visszaadni a program által elérhető hatást, de aki ellátogat a www.pixaround.com címre, megtekintheti az effekt eredményét. A FlipViewer segítségével digitális fényképeinket digitális albumba "ragaszthatjuk", a Creative WebCam PhotoEditor segítségével pedig szerkeszthetjük is fotóinkat.

A készülék dobozában a szoftverek között megtaláljuk a WebCam Go irányítópultot, a WebCam monitort (segítségével konfigurációnkat mozgásérzékelőként vagy "kémkameraként" használhatjuk), a MediaRing internetes videokonferencia-programot, valamint az Internet Explorer, a Net Meeting és a Creative Lava! Producer telepítőlemezeit is.

Helyben járó képminőség

Sajnos csekély a különbség az eredeti WebCam és a WebCam Plus képe között, ugyanis mind a két eszköz ugyanazzal a felbontással és színmélységgel dolgozik. Az igazi újdonságok inkább csak a mellékelt szoftverek terén jelentkeznek, talán a Plus egyik fő erőssége a sok jól használható kezelő- és "manipulálószoftver". Egy biztos: ha valaki megvette az eredeti WebCam készüléket, ne rohanjon az új változatot beszerezni, mert annyira nem forradalmi újdonság, hogy megérje a régebbit lecserélni. Azok számára viszont, akik most gondolkoznak egy hasonló masina vásárlásán, melegen ajánlható, mert jó minőségű, megbízható termék birtokába juthatnak.