Betiltják Kínában az utazásmegosztó alkalmazásokat

MTI Sajtóadatbank, 2015. január 12. 09:44

Kína betiltotta, hogy magánemberek közösségi utazásmegosztó alkalmazásokkal fuvarozási szolgáltatást nyújtsanak, ezentúl csak a taxiengedéllyel rendelkező vezetők használhatják az Ubert és hasonló alkalmazásokat az ázsiai országban.

A kínai közlekedési minisztérium pénteki közleménye szerint "mindamellett, hogy támogatják az innovációt, megtiltják, hogy magánautók platformokon keresztül fuvarmegosztási szolgáltatásban vegyenek részt". Előírták egyúttal azt is, hogy az ilyen alkalmazásokat üzemeltető cégeknek meg kell bizonyosodniuk róla, hogy taxira szóló engedély nélküli vezetők nem használják az applikációjukat.

A kínai fuvarmegosztási piacot a Didi Dache alkalmazás vezeti, valamint a Kuaidi Dache, amelynek az Alibaba internetes óriáscég a tulajdonosa. Ezeket a platformokat elsősorban taxistársaságok használják. Az Uber tavaly nyáron jelent meg Kínában, a Baidu internetes kereső portál tavaly decemberben fektetett be a cégbe.

Az Uber a hírre reagálva közölte: tiszteletben tartják a kormány igyekezetét arra, hogy biztonságos, megfizethető és hatékony közlekedési megoldásokat biztosítson az állampolgároknak. Hozzátette, hogy fontosnak tartja a kínai hatóságokkal folyó tárgyalásokat.

Világszerte számos taxistársaság panaszkodott az Uberre és hasonló utazásmegosztó szolgáltatásokra, mivel azok tisztességtelen versenyelőnyhöz jutnak a hagyományos taxis cégekkel szemben azért, mert működésük nincsen hatóságilag szabályozva.

Sanghajban decemberben őrizetbe vettek és bírsággal sújtottak 12, a Didi Dachen keresztül szolgáltatást nyújtó sofőrt. Dél-Koreában engedély nélküli fuvarcég üzemeltetéséért emeltek vádat az Uber helyi vezetője ellen. Franciaország január 1-jétől betiltotta az Ubert (ekkor lépett életbe a taxik tisztességes versenyét szabályozó törvény).