Cápák rágják a tengeralatti kommunikációt

forrás: Prím Online, 2015. január 15. 12:19

Bármilyen meglepő, de a tengeralatti kábeleknek a műholdak világában is óriási szerepük van a világ kommunikációjában. Egész hálózat húzódik az óceánok mélyén, ezek a kapcsolatok pedig meglehetősen törékenyek. De nemcsak az élővilág jelent veszélyt ezekre a hálózatokra.

Keleti Arthur, az Önkéntes Kibervédelmi Összefogás alapítója a Kossuth Rádió Közelről című műsorában elmondta, jelenleg ez a legolcsóbb és legjobb módja annak, hogy kontinenseken keresztül összekössük magunkat. Nem csak a szerverközpontok, hanem kontinenseken maga az internet is ezeken keresztül érhető el – tette hozzá.

 



Elmagyarázta, hogy a tengerben futó kábelek optikai kábelek, melyeknek jelerősítésre van szükségük. Ahhoz pedig áram kell. Keleti Arthur megjegyezte, hogy a részben elektromos, részben pedig egyéb jelek megzavarhatják a tengeri élőlények érzékszerveit. A tenger mélyén futó kábelek ki vannak téve különböző hatásoknak, így előfordul, hogy megsérülnek. Például cápák rágják meg ezeket.

Az Önkéntes Kibervédelmi Összefogás alapítója a műsorban megjegyezte, hogy egyes titkosszolgálatok már megpróbálták ezeket az optikai kábeleket „megcsapolni”, azaz onnét információkat letölteni. Ma még csupán pár százalékát használjuk ki a kábelek kapacitásának, de egyre több adatot fognak közvetíteni idővel. Jelenleg 40 Gbit/sec sebességűek, de akár ennek százszorosával is képes kommunikálni ez a hálózat - tette hozzá.

Elmondta, hogy a tengert már nagyon régóta használjuk, a mélyére fektetett kábelek pedig már a második világháborúban is léteztek és kifejezett célpontjai voltak egyes katonai hadműveleteknek. Az „internet boom” környékén megnövekedett az igény, hogy ezeken a kábeleken komolyabb mennyiségű adatot is át lehessen küldeni és akkor bővítették is őket – jegyezte meg.

Forrás: Kossuth Rádió/Közelről