Véleménye szerint - tekintetbe véve a gazdaság fejlődését és a távközlési piacot - a minisztérium várakozása az engedélyeket illetően túlzó. Gyakorlatilag ezek lennének Európa legdrágább licencei. A szolgáltatók tulajdonosai pedig ódzkodnak további nagyarányú kölcsönfelvételtől. A helyi távközlési vállalatok adósságállománya meghaladja a 2 milliárd dollárt.
A Reuters szerint Kulakowski aggályosnak látja azt a feltételt is, miszerint a jelenlegi szolgáltatóknak az új szereplő rendelkezésére kell majd bocsátaniuk hálózatukat, illetve szeretné elérni, hogy a licenc ne tizenöt, hanem húsz évre szóljon.
A részvételre vonatkozóan döntést csak a kiírás megjelenése - október eleje - után hoznak, de remélik, hogy a kormányzat figyelembe veszi az általuk megfogalmazott javaslatokat.
Ezzel kapcsolatban a Rzeczpospolita idézte Tomasz Szyszko távközlési minisztert, aki szerint ha csak négy engedélyt adnának ki, az azzal a veszéllyel járna, hogy a mostani GSM-cégek dominálnák a piacot, amelyek bizonyosan versenybe szállnak az új engedélyekért is.
Tomasz Szyszko e héten európai körútra indul, melynek célja a nagy telekom szolgáltatók megnyerése az UMTS-tenderen való részvételre.
A minisztérium eredeti szándéka szerint öt engedélyt fog elárverezni, a licit induló ára 750 millió euró.
A Raiffeisen és a Merrill Lynch befektetési bankok kritizálták az árat és az első részlet (50%) befizetésének 2001. márciusi határidejét. Szyszko szerint ez nem felel meg az általános vélekedésnek. Az 50% első évben történő befizetése európai standard, és semmi más célja nincs, mint megvédeni a kormányzatot a pénzügyileg gyenge pályázók jelentkezésétől.