A kérést illetőleg ez a négy egyetem válaszolt a leggyorsabban. Válaszlevelükben az egyetemek azt állították, hogy mint internetszolgáltatóknak a hálózat számukra nem más, mint egy információhordozó közeg, ezért jogi úton nem vonhatók felelősségre, ha valaki rossz célra használja fel azt. A felsőoktatási intézmények szerint a szolgáltatás blokkolása ellenkezne egyik kötelezettségükkel, mely szerint az információ szabad áramlását biztosítaniuk kell.
A Stanfordi Egyetem és az MIT nem ismeri be, hogy szerzői jogokat sértettek volna, s csak akkor hajlandóak megfelelni az ügyvéd által támasztott igényeknek, ha előbb Howard E. King bebizonyítja a jogsértést.
Howard E. King ütőkártyája az egyetemekkel szemben egy 1998-as törvény, az ún. "Digital Millennium Copyright Act", mely előírja az internetszolgáltatóknak, hogy megakadályozzák a szerzői jogokat sértő tevékenységeket.
Egyelőre azonban kérdéses, hogy a rendelkezés mennyiben érvényesíthető majd az egyetemekre, s hogy emiatt blokkolniuk kell-e majd a Nasptert.