Több magyar honlapot is feltört az utóbbi időszakban az Iszlám Állam. Legalábbis olyan hackerek, akik a terrorszervezetet népszerűsítik az internetes portálokon. Hogy ez jelent-e valós veszélyt Magyarországra, és a magyarok biztonságára nézve, annak a Kossuth Rádió 180 perc című műsora járt utána.
I Love ISIS – ez volt olvasható kedden a reggeli órákban az Óbudai egyetem honlapján. A fekete háttérre fehér és piros betűkkel felírt szövegben a többi közt az is szerepelt, hogy folytatjuk webszájtjaitok feltörését és nem fogadjuk el a muszlimok legyilkolását. A honlap feltörője álnevét is megadta, a legnagyobb közösségi oldalon üzletemberként tünteti fel magát, és több mint 300 követője van.
Saját csatornával rendelkezik a legnépszerűbb videomegosztón is, ide informatikai és vallási témájú rövidfilmeket töltött fel. Az itt megtalálható e-mail címe egyébként egy orosz oldalra mutat, IP-címe pedig Algériába vezet.
Földi László, az Információs Hivatal korábbi műveleti igazgatója szerint az, hogy az elkövető felfedte kilétét, azt mutatja, amatőr, és korántsem biztos, hogy tagja a terrorszervezetnek.
Az igazi szervezetnek a tagjai nem adják meg az elérhetőségüket. Ez csak akkor történik, ha demonstratívan akarnak valamit jelezi. Az ISIS-nek is voltak olyan terrorcselekményei, melyek után jelezték, hogy „igen, mi követtük el”. Ezzel azt akarták, hogy a világ megismerje a konkrét elkövetőt is. Ebben a konkrét esetben azonban a butaság állhat a háttérben. Akármi is, a hatóságoknak ki kell nyomozni, lokalizálni és semlegesíteni az ilyen cselekményeket – hangoztatta.
Nem az Óbudai Egyetem honlapja volt az első, amelyet az Iszlám Állam nevében törtek fel Magyarországon. Korábban megtámadták a Pilis Sportcentrum és egy apróhirdetési cég oldalát, és áldozatul esett Zsana település honlapja is. Utóbbi azért fontos, mert itt található az ország legnagyobb gáztározója. Azt azonban nem tudni, ennek volt-e köze az akcióhoz.
Földi László szerint elképzelhető, hogy komolyabb honlapokat, vagy számítógépes szervereket is feltörnek a hackerek. Bár Magyarországon erre kisebb az esély.
A támadás előrébb tart, mint a védelem. Ez egy általános tapasztalat minden szinten. Védelmet egyedül az olyan rendszerek élveznek, amelyek nem rendelkeznek külső elérhetőséggel – mondta Földi László, hozzáfűzve: nem hiszi, hogy ma Magyarországon ennyire direkt módon megjelenne az ISIS. Azt persze figyelembe kell venni, hogy nagyon sok országot támadnak, és nem csak a célországokat.
Kifejtette: valószínűleg az Iszlám Állam részéről Magyarországon is történt kísérlet tagtoborzásra. Hazánkban is élnek iszlám közösségek, de azt nem lehet megmondani, hogy elítélik vagy támogatják a terrorszervezet működését.
forrás: Kossuth Rádió - 180 perc / hirado.hu