A teleház mozgalom a 90-es évek elején indult attól a felismeréstől vezérelten, hogy az infrastrukturálisan fejletlen magyar települések lakossága számára a modern információtechnológia elérhetetlen, a magyar társadalom jelentős része emiatt éppen abban az időszakban nem lesz képes hatékony módon alkalmazkodni az új kényszerekhez és lehetőségekhez, amikor arra a legnagyobb szükség lenne, amikor az átrendeződés a legintenzívebb és a válaszutak valóban sorsdöntők (társadalmi és gazdasági átalakulás, európai csatlakozás, stb.). A teleház mozgalom tulajdonképpen kisközösségi válasz a társadalmi átalakulás, a modernizáció, az információs társadalom és a globalizáció kihívásaira.
Napjainkra a teleház-hálózat és a szolgáltatások fejlesztése érdekében kibontakozó együttműködés már országos méreteket öltött. A kormányzat egyre intenzívebben kapcsolódik be részprogramokkal, támogatással és együttműködéssel. Az üzleti szféra fokozódó érdeklődést mutat a hálózat fejlesztése és igénybevétele iránt. A non-profit ill. civil szféra kezdettől fogva részt vett - főként helyi szinten - a teleházak létesítésében és működtetésében. A Microsoft az első nemzetközi nagyvállalat, amely jelentős segítséget ajánlott fel a hálózat támogatására. "Bízom abban, hogy bekapcsolódásunk a teleház programba példaként szolgál majd," - mondta Hercegh Tamás, a Microsoft Magyarország ügyvezető igazgatója a szerződés aláírásakor.
A jelenleg működő 160 teleház és 23 aliroda több mint 50-féle szolgáltatást nyújt a térségfejlesztés, az oktatás, a szociális gondoskodás, a foglalkoztatás, a civil szervezetek, a kisvállalkozások kiszolgálása és egyéb területeken, hatékonyan bekapcsolva ezáltal a kiszolgált településeket a magyar gazdaság vérkeringésébe.