Félmilliárd dollárt teremtett elő egy konzorcium által a OneWeb brit vállalkozás, amely több mint 600 műholdból álló hálózat révén akar olcsó internet-és telefonszolgáltatást biztosítani világszerte.
Az OneWeb az tervezi, hogy 648 kicsiny műholdból álló hálózatot alakít ki a világűrben. Valamennyi súlya kisebb lesz 150 kilogrammnál, az elsőket 2017-ben kezdik fellőni.
A terv megvalósítására a brit Csatorna-szigeteken bejegyzett vállalkozás csütörtökön szerződést írt alá a Virgin Galactic amerikai céggel 39 műhold fellövéséről a még fejlesztés alatt álló LauncherOne rakétával és az Arianespace európai konzorciummal 21 orosz építésű Szojuz-rakéta fellövéséről.
A OneWeb minden idők legnagyobb kereskedelmi rakétavételeként jellemezte a megállapodást. A műholdas internet-szolgáltatási projekt költsége várhatóan 1,5-2 milliárd dollárra rúg - közölte Greg Wyler, a OneWeb alapítója és vezérigazgatója.
A Richard Branson Virgin csoportjába tartozó Virgin Galacticnek a 39 műholdfellövés mellett opciója van további 100 űrmisszióra - közölte George Whitesides, a Virgin Galactic elnök-vezérigazgatója.
A cég jelenleg a LauncherOne rakétát fejleszti, ezt egy hordozó repülőgép viszi majd fel a magas légkörbe. Mintegy 15 ezer 240 méter magasból kiengedik a rakétát oly módon, hogy motorja begyújtson és terhét a világűrbe juttassa. Egyszerre három műholdat lesz képes kihelyezni, ezt követően a rakéták a légkörbe jutva elégnek, hordozó repülőgépük visszatér a földre. A Virgin közlése szerint utanként kevesebb mint 10 millió dollárba kerül a LauncherOne.
A OneWeb megállapodást írt alá az Arianespace európai konzorciummal is, amely Szojuz-rakétákkal fogja a műholdakat a világűrbe juttatni. Egy-egy Szojuz rakéta 36 műholdat képes fellőni. A hálózat megvalósításához szükséges szatelliteket az Airbus tervezi és gyártja majd, egy részüket nem lövik fel a világűrbe, a földön maradnak.
A vállalkozás további befektetői az indiai Bharti Enterprise, az Intelsat, Coca Cola, a Salinas Group és a Hughes Network Systems.