Az okoseszközök óriási előnyt adnak a hagyományos gazdálkodáshoz képest, hiszen növelik a hatékonyságot és szünetmentesen működnek.
Műhold vezérelte traktorok, önjáró kombájnok - a jövő növénytermesztésében jórészt feleslegessé válik az ember, állítják a precíziós gazdálkodás hívei. Az okoseszközök óriási előnyt adnak a hagyományos gazdálkodáshoz képest, hiszen pontosan követik a kellő technológiát, növelik a hatékonyságot, ráadásul szünetmentesen működnek. Két hazai egyetem és több agrárcég most megállapodást kötött a módszer bemutatására, fejlesztésére és elterjesztésére.
"Azért volt szükség az együttműködésre, mert az egyes vállalatoknál elszigetelten, de jelen vannak a saját fejlesztések. Úgy gondoltuk, jó lenne ezeket a fejlesztéseket integrálni. Ezt a tudást összegyűjtjük és terjesztjük a magyar mezőgazdasági termelők között" – mondta el a Kossuth Rádió Hajnal-táj című műsorában Szabó Levente, a KITE Zrt. vezérigazgatója.
A precíziós gazdálkodás terjesztésére kötött szövetség tovább bővülhet.
A precíziós modulok egyébként teljesen automatikusan működnek. Miután a gépkezelő megtanulta használni a rendszert, a feladata az ellenőrzés és a felügyelés – tette hozzá Hadászi László, a KITE Zrt. fejlesztési igazgatója.
A precíziós technikák nemcsak a szántóföldeken vannak jelen, hanem az állattenyésztésben is, hiszen a kettő összefügg. „A nagyon jó minőségű tömegtakarmányok alkalmazása mindennek az alfája és ómegája” – mondta Akác Balázs, azzal érzékeltetve, hogy például ha a rossz takarmány miatt a tehénből nem tudják kihozni, amit lehetne, akkor baj van.
„Ez az együttműködés lesz a kulcsa a következő 10 évnek, hogy Magyarországon nagyon jó minőségű takarmányt tudjunk adni az állatoknak” - hangsúlyozta Akác Balázs, a Holstein Genetika Kft. ügyvezetője.
Forrás: Kossuth Rádió/Hajnal-táj / hirado.hu