Az ország ötszáztíz iskolájára, és ennek mintegy nyolcszáz termére kiterjedő felmérés szerint a termek húsz százalékából hiányzik az elsötétítő függöny, huszonkét százalékában a látást zavaróan tükröződik az asztallap, és kilencvenöt százalékában nem állítható az asztal magassága. Nyak-, váll-, derék- és lábfájást okozhat a rögzített magasságú asztal azoknak, akiknek a testméretéhez ez nem illik, és ugyanilyen fájdalmakra panaszkodhatnak azok is, akik rossz dőlésszögű, magasságú széken ülnek a képernyő előtt. Ilyen székek voltak a vizsgált termek nyolcvannyolc százalékában! Orvosnak, közegészségügyi szakembernek sem kell lenni ahhoz, hogy tudjuk, mennyire rontja a látást, a szemet a visszatükröződő felület vagy a sötétítőfüggöny hiányában betóduló fény.
Arra is rámutatott a felmérés, hogy a számítógépes termek két százaléka ablak nélküli, öt százaléka pedig alagsori vagy pincehelyiségben van. Egyik sem légkondicionált, nincs bennük légcserét biztosító ventillátor. Az ilyen helyiségekben számítógépező gyerek előbb-utóbb bizonyosan fejfájásra panaszkodik majd. Nem jó a padlózat sem a termek kilencvenöt százalékában. Vagy azért, mert a statikus feltöltődést, a lábfájást elősegítő műanyagból van, vagy azért, mert lakkozott a parketta, s a szoba fénye visszatükröződik. De legtöbb helyütt rossz a termek megvilágítása, és kicsi a távolság a képernyő és a gyerek között, ugyanakkor erős a képernyő kisugárzása.
A felmérést végzők-elemzők szerint mielőtt megszaporodnának a számítógép-használattal összefüggő közegészségügyi ártalmak az iskolákban, fel kellene hívni a pedagógusok figyelmét az egészségügyi károsodás veszélyeire, hiszen a számba vett gondok egy része könnyen, helyben megoldható. Ezenkívül szabályozni kell a számítógépes oktatás körülményeit, különös tekintettel annak közegészségügyi veszélyeire.