Nemzetközi innovációs versenyen nyert különdíjat az SZTE hallgatója

forrás: Prím Online, 2016. május 18. 15:19

Bevásárlós mobil alkalmazással nyerte el Bálint Karola, az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar első éves programtervező informatikus szakos hallgatója az Oracle Academy díját az Intel világversenyén (Intel ISEF).

A ShopMap nevű app-on saját bevásárló listánkat jeleníthetjük meg, majd az okos alkalmazás optimális útvonalat határoz meg a boltban, hogy a lehető leggyorsabban és leghatékonyabban találjuk meg a vásárolni kívánt termékeket.

 

Bálint Karola, a Szegedi Tudományegyetem elsőéves hallgatója, ShopMap nevű fejlesztésével nyerte el az Intel International Science and Engineering Fair (Intel ISEF) innovációs versenyen az Oracle Academy díját. Így 5000 dolláros, körülbelül 1,4 millió forint pénzjutalomban részesült.

 

A ShopMap alkalmazás a bevásárlást könnyíti meg: elkészíthetjük és folyamatosan szerkeszthetjük benne saját bevásárló listánkat. A boltban az okos applikáció egy gombnyomásra megtervezi azt az útvonalat, amelyen végighaladva a lehető leggyorsabban és leghatékonyabban tudjuk a kosarunkba rakni a listánkon szereplő termékeket – mindezt táblagépünk vagy okostelefonunk segítségével. A ShopMap alkalmazással olyan termékek helyét is könnyedén megtalálhatjuk, amelyek nem szerepeltek a listán.

 

Az innovatív fejlesztés a telefonban tárolja el a bevásárló listát, majd az interneten keresztül lekéri a bolt adatait, amit összevet a listán található termékekkel. Megnézi, hogy az egyes árucikkek hol találhatóak a boltban majd ez alapján kiszámolja az optimális útvonalat, megjelenítve az egyes termékek helyét. A ShopMap egyelőre fiktív bolt adatbázisát használja, de a fejlesztő már tárgyal a nagy üzletláncokkal a gyakorlati alkalmazás reményében is.

 

Az Intel innovációs világversenyére a Magyar Innovációs Szövetség nevezte Bálint Karolát és Király Szilviát, ők a 24. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny díjazottjai. A Nemzetközi Tudományos és Innovációs Versenyre (Intel ISEF) idén több mint 1700, 21 év alatti fiatalt hívtak meg, 77 országból. A kétlépcsős verseny első fordulójában a versenyzőktől a nemzetközi zsűri angol nyelvű nevezési anyagokat kért. Ezt követően a kiállítással egybekötött döntőn több mint 1000 tudós személyes interjúk után alakította ki a végleges sorrendet. A fiatal tehetségek kiutazását a Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetsége (MATEHETSZ) fedezte.