A Cisco Visual Networking Index előrejelzése szerint 2020-ra az internetes adatforgalom megháromszorozódik

forrás: Prím Online, 2016. június 9. 15:47

Cisco Visual Networking Index előrejelzése szerint az Internet Protocol (IP) alapú adatforgalom 2015 és 2020 között megháromszorozódik, miközben az internethasználók száma több mint egymilliárddal növekszik. A személyes eszközök és a gép-gép közötti (M2M) kapcsolatok terjedésével a digitalizációnak is egyre jelentősebb hatása lesz az adatforgalom növekedésére.

 

Kelet-közép-európai regionális trendek 

 

 

„A digitalizáció korában egy adott szervezet sikerességét az határozza meg, hogy milyen adatokkal dolgozik, hogyan képes megvédeni őket, miként használja fel ezeket, milyen összefüggéseket ért meg belőlük, illetve hogyan tud az adatokra építve újfajta szolgáltatásokat kínálni ügyfeleinek. A VNI kutatás idei eredményeiből jól látszanak az IoT és az M2M kapcsolatok növekedéséből adódó trendek. A mobilitás továbbra is kulcsfontosságú tényező marad, amit a régió mobil adatforgalmának 9-szeres emelkedése is mutat. Ez a növekedés kétszer gyorsabb, mint a hagyományos IP alapú forgalom bővülése. A fejlett videoszolgáltatások és az M2M alkalmazások növelik az igényt a gyorsabb hálózatok, a nagyobb sávszélesség, valamint a jobb skálázhatóság iránt” – mondta Horváth Krisztina, a Cisco Magyarország ügyvezető igazgatója. 

 

Globális trendek

Az IoT trendhez kapcsolódó fejlesztések tovább növelik az IP alapú adatforgalmat. A biztonsági kamerák, okosmérők, digitális egészségügyi megfigyelő rendszerek és más M2M szolgáltatások az adatforgalom növelése mellett új hálózati követelményeket is támasztanak. Globális szinten az M2M kapcsolatok száma a 2015-ben mért 4,9 milliárdról közel háromszorosára, 12,2 milliárdra növekszik, és az összes hálózatra kapcsolat eszköz közel felét (46%) teszi majd ki. Az M2M kapcsolatok közül az egészségügyi megoldások szegmense produkálja majd a leggyorsabb növekedést. A hálózatba kapcsolt otthonok adják majd az M2M kapcsolatok nagy többségét (közel felét.

 

A videoszolgáltatások és –tartalmak továbbra is vezető szerepet töltenek majd be az alkalmazások területén. 2020-ra az internetes videók generálják majd a globális internetforgalom 79%-át. Ez a szám 2015-ben 63% volt. 2020-ra a HD és Ultra HD videók adják majd az internetes videók forgalmának 82%-át. 

 

A mobil és vezetékes szélessávú hálózatok egyre növekvő szerepével a biztonság kérdése is egyre hangsúlyosabban jelenik meg a szolgáltatóknál, kormányzati szerveknél, vállalkozásoknál és a felhasználóknál. A VNI előrejelzés története során először, a Cisco az Arbor Networks vállalattal együttműködve számszerűsítette a jelenlegi és a jövőbeni DDoS (Distributed Denial of Service) támadások által jelentett veszélyeket. A DDos támadások során különböző IP címekről érkező túlterheléssel megbéníthatják a szervereket és a hálózati eszközöket. A DDos incidensek elemzése alapján a támadások egy ország internetes forgalmának akár 10 százalékát is kitehetik az akciók ideje alatt. Az elkövetkezendő 5 évben a DDos támadások száma 6,6 millióról 17 millióra növekszik majd. Az előrejelzés eredményei kiemelik az átfogó biztonsági megoldások fontosságát az adatok megvédésének és a hálózati terheltség csökkentésének érdekében.

 

 

További globális adatforgalmi előrejelzések 

1. Az IP alapú és internetes adatforgalom növekedése

2. Az IPv6 bevezetése jelentősen támogatja a digitalizációt

3. A vezetékes szélessávú hálózatok sebessége közel duplájára növekszik

4. Az okostelefonok adatforgalma meghaladja majd a számítógépek adatforgalmának mértékét

5. Az internetes adatforgalom nagy részét továbbra is videók adják majd, de új trendek is jelentős növekedés előtt állnak

6. Szolgáltatások bevezetésével kapcsolatos trendek: lakossági, fogyasztói mobil és üzleti szolgáltatások

7. Globális bővülés a vezeték nélküli hálózatok területén

 

 

A Cisco VNI adatforgalomra vonatkozó előrejelzésének módszertana 

A Cisco VNI globális Internet Protocol (IP) alapú adatforgalomra vonatkozó 2015-2020-as tanulmánya független elemzők előrejelzésein, valamint a tényleges adatforgalmat felmérő vizsgálatok eredményein alapul. Erre épülnek a Cisco saját becslései többek között a globális internetes adatforgalom és a szolgáltatások bevezetésére vonatkozóan. A részletes módszertan leírása megtalálható a teljes jelentésben. Az elmúlt 11 évben a Cisco VNI tanulmányát kormányszervek, hálózati szabályozók, egyetemi kutatók, távközlési cégek, műszaki szakértők, valamit az ipari és üzleti médiumok, illetve elemzők egyaránt alkalmazták, segítve munkájukat a digitális jövő megtervezésében.