Stratégiai együttműködési megállapodást írt alá Magyarország Kormánya, valamint az egyik legnagyobb magyarországi szoftverfejlesztő cég, az EPAM Systems Kft.
A megállapodásnak köszönhetően 2018 végéig jelenlegi 1500 dolgozója mellé további 365 embert vesz fel az EPAM Debrecenben és Szegeden. A cég és a kormány együttműködik kutatás-fejlesztésben és gyártásfejlesztésben is.
Az amerikai központú és tulajdonú EPAM Systems a világ vezető szoftverfejlesztőinek egyike. A New York-i Értéktőzsdén jegyzett, 1993-ban alapított cég közel 1 milliárd dollár árbevételt ért el 2015-ben, egy év alatt 25 százalékot növekedve. Az EPAM a leggyorsabban fejlődő technológiai cégek közé tartozik.
Négy kontinensen, 25 országban vannak képviseletei, többek között az Egyesült Államokban, Kanadában, Nagy-Britanniában, Németországban, Svédországban, Hollandiában, Svájcban, Szingapúrban, Kínában, Belorussziában, Oroszországban és Magyarországon.
Az EPAM Magyarországon több mint 10 éve van jelen. Budapesten, Debrecenben és Szegeden több mint 1500 embernek ad munkát. Ezzel a legnagyobb magyarországi szoftverfejlesztő cég. A magyarországi vállalat irányítja a kelet-közép európai társaságokat, leányvállalatokat is. Éves árbevétele 15 milliárd forint, adózás előtti eredménye mintegy 1 milliárd forint. Főképpen a pénzügyi szolgáltatásokban, az utazásban és vendéglátóiparban, a kiskereskedelemben, a médiában és szórakoztatásban és az egészségügyben találkozhatnak az emberek a cég által fejlesztett digitális megoldásokkal – úgy, hogy nem is tudják, hogy ezeket valójában az EPAM készítette.
A stratégiai megállapodás célja, hogy intenzíven hozzájáruljon a felek már eddig is jól működő gazdasági kapcsolatainak és együttműködésének megőrzéséhez és további ápolásához.
A kooperáció legfontosabb területe a gyártásfejlesztés, a kutatás-fejlesztés, a képzési együttműködés és támogatás, valamint a beszállítói tevékenység.
„A Magyarország Kormányával kötött stratégiai együttműködési megállapodásnak köszönhetően 2018 végéig további 365 embert vesz fel az EPAM Magyarország Debrecenben és Szegeden” – jelentette be a megállapodás sajtónyilvános aláírásán Vinkó Bence, az EPAM Systems Kft. ügyvezető igazgatója. Kifejezte szándékát arra is, hogy a cég magyarországi beruházásait folyamatosan és fokozatosan bővítse, és a Magyarországról nyújtott szolgáltatásai exportját évről évre növelje. Azt a lehetőséget is megvizsgálják, hogy a cég a jövőben kutatási-fejlesztési, illetve innovációs tevékenységet végezzen a magyar oktatási intézmények és kutatóközpontok bevonásával.
Az EPAM Magyarország a megállapodás értelmében 2018 végéig Debrecenben és Szegeden 365 főt vesz fel, összesen mintegy 11 millió eurós munkahelyteremtési célú beruházással. Ehhez egyedi kormánydöntés következtében vissza nem térítendő támogatást is kap.
A Magyar Kormány a hatályos jogszabályokkal összhangban támogatja az EPAM Systems Kft. magyarországi beruházásait, elősegíti a Magyarországról nyújtott szolgáltatásai exportját, valamint támogatja a vállalat alkalmazottainak képzését.
Dr. Papp László, Debrecen polgármestere a megállapodás kapcsán kiemelte: Debrecen 2016-ban már 1300 új munkahelyet és 50 milliárd forint értékű beruházást jelenthetett be. Az EPAM kiemelten fontos partnere az önkormányzatnak, ezt ősszel stratégiai megállapodás aláírásával kívánja tovább mélyíteni a polgármester.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hangsúlyozta: új munkahelyek nélkül nincs gazdasági fejlődés. „Az infokommunikációs szektor 1000 milliárd forint termelési értéket produkált 2015-ben, és több mint 200 000 főt foglalkoztat. A szektor beruházásai, a magas hozzáadott értékkel járó beruházások a jelenlegi 7 éves Európai Uniós fejlesztési időszakban kiemelt fontosságúak” – fogalmazott Szijjártó Péter. Hozzátette: az EPAM a 11. amerikai cég, amellyel stratégiai megállapodást köt a kormány, ugyanennyi német vállalattal írtak alá eddig hasonló egyezményt.