Az Óbudai Egyetem (ÓE) és a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság (NJSZT) a több mint 10 éve folyó közös munka folytatására (stratégiai) együttműködési szerződést írt alá.
Az NJSZT egyik fő feladata számítástechnikai/informatikai szakma történetének a megőrzése, melynek támogatására hozta létre az Informatika Történeti Gyűjteményt és annak világszínvonalú bemutatását az Informatika Történeti Kiállítást. E küldetés keretében hozták létre az Informatikatörténeti Fórumot (iTF) is. A szervezet önkéntes munkatársai azóta 33 rendezvényt bonyolítottak le – többségüket az Óbudai Egyetemen – és az informatika történetének elismert hazai központjává vált. A közel 100 órára duzzadó előadásokat itt tekinthetik meg.
Az együttműködési szerződést Dr. Friedler Ferenc, az NJSZT elnöke és Dr. Réger Mihály, az ÓE rektora 2016. július 27-én írta alá, a szerződés aláírásán részt vett Dr. Gáti József, mb. kancellár, Dr. Dömölki Bálint, a NJSZT tiszteletbeli elnöke és Dr. Kutor László, az Informatikatörténeti Fórum elnöke is. A szervezetek részéről a fő cél az eddigi munka folytatása és a munkakörülmények zavartalan biztosítása, valamint az eddig létrehozott tudás rendszerezése és fejlesztése. A közös munkán belül két fókuszterület emelhető ki:
Az első a hazai informatikai történet ápolása, feldolgozása és terjesztése. Az NJSZT az informatika történeti muzeális gyűjtemény fenntartása és fejlesztése mellett az iTF szakosztály vezetésével egy úgynevezett informatikatörténeti adattárat (iTA) hoz létre. A csapat üléseinek és a projekttitkári feladatok ellátására az Óbudai Egyetem biztosítja a helyszínt, míg a költségeket az NJSZT viseli. A várható eredmények a megállapodástól magukban foglalják: az informatikatörténeti értékmentésben való vezető szerep vállalását Magyarországon, a szakma történetének megőrzését fontosnak tartó közösség fejlesztését, az informatikai szakma tanulságos történetének rendezett adattárban való megőrzését. A szakmatörténet feldolgozásában és megőrzésben az OE és az NJSZT szerepvállalása példamutató üzenetet közvetíthet más szakmai szervezetek és az utókor számára.
A második fókuszterület az érzékszervi fogyatékkal élők informatikai felzárkóztatása. 2001-ben egy speciális informatikai felzárkóztató program indult, melynek elsődleges célja az informatikai írástudás elősegítése a látáskorlátozott és halláskorlátozott emberek számára. A cél a Magyarországon egyedülálló térítésmentes képzési program fenntartása, ami nagy segítséget jelent a célközösség informatikai jártasságának fejlesztésében és munkába állási esélyeinek növelésében. Ez a példamutató program hazai és nemzetközi szinten már eddig is elismerést hozott az együttműködőknek. A 2001 óta rendszeresen folyó tanfolyamokon eddig 411 hallgató vett részt a következő megoszlásban: 216 látássérült, 188 hallássérült, és 7 siket-vak hallgató. A tanfolyamok segítségével 191 hallgató szerzett teljes körű és 96 hallgató ECDL Start bizonyítványt. Egyes ECDL témakörökből (az ún. modulokból) eddig 68 hallgató vizsgázott sikerrel. Jelenleg a tanfolyamokra 41 hallássérült és 20 látássérült hallgató jár.
A felek minden lehetőséget kihasználnak, hogy az eddig sikeres program továbbfolytatódjon.