A Bertelsmann vezetője, Thomas Middelhoff önkritikával jegyezte meg az idei kölni Popkomm-fesztiválon: a zeneipar túl sokáig alábecsülte az internet jelentőségét. El kell végre ismerni, hogy nagyon fontos csatorna az internetről való legális letöltés. Ezzel párhuzamosan azonban számos nehézséggel kell majd szembenéznie a zenekereskedelemnek - mondta Dietmar Schlumbohm, az említett szövetség tagja.
Egyrészt technikai problémákkal kell megbirkózni. A lemezcégek ugyanis olyan megoldást követelnek, amely kiküszöböli, hogy a legálisan vásárolt állományok a következő percben ismét illegálisan keljenek útra az interneten. Másrészt még kérdéses, hogyan is győzzék meg a fogyasztókat arról, hogy fizetési kötelezettség mellett töltsenek le. "A szakma most kísérletezik" - tette hozzá Schlumbohm.
A lemezcégek már régóta fáradoznak a megbízható másolásvédelem problémáján, ez a törekvés már a Napster előtt is létezett. A fejlődés azonban csak kis lépésekben halad.
Az SDMI (Secure Digital Music Iniative) nevű kezdeményezést lemezproducerek, hi-fi cégek, számítógépgyártók hozták létre azzal a céllal, hogy a jövőben a zenei állományokat speciális digitális vízjellel védjék. A csoport harcol a zene illegális terjesztése ellen, céljuk a szerzői jogok elleni bűncselekmények lenyomozása. A tervezett "vízjel" fő feladata, hogy lehetetlenné tegye a másolást. A gyakorlatban azonban még mindig hiányoznak a megfelelő lejátszók, szoftverek.
Még nem tudni, mikor lép életbe a védelem - összegezte Schlumbohm. A "zeneiparnak" az is kárt okoz, amikor az előadók maguk teszik közzé zenéjüket szabad letöltésre, a lemezcégek megkerülésével. A "music on demand" - üzletben Németországban a Bertelsmann jár az élen. A Bertelsmann leányvállalata, a müncheni BMG Entertainment jelenleg teszteli a www.musicdownload24.de projektet, ahol mintegy 300 szám közül lehet válogatni.
A BMG Entertainment kétféle árusítási modellt próbál ki: a "Play Forever"-verzióban az ügyfél 3-5 márkáért nemcsak tartós jogot kap az adott zene hallgatására, hanem szövegeket, fotókat, életrajzokat is. Kb. 50 pfennigért egyszeri letöltés és meghallgatás lehetséges, ebbe az ajánlatba nem tartoznak bele a pluszinformációk.
A kölni EMI Electrola más megoldást választott: nem közvetlen terjesztésre bocsátják a dalokat, a letöltés kereskedőoldalakon keresztül történik. 2000 júliusa óta fut az észak-amerikai teszt - mondta Dirk Ewald az EMI-tól. A nagy zenekereskedők internetes oldalairól (pl. www.virginjamcast.com, www.hmv.com) hamarosan 100 EMI-produkció - albumok, maxi CD-k - lesz letölthető. A próbafázis értékelése alapján a szolgáltatást Németországban is beindítják.
Nem lehet előre megmondani azt sem, hogy a "music on demand" mint fizetésköteles modell sikeres lesz-e. Valószínűleg még két-három év kell az "érleléshez", ha figyelembe vesszük, hogy a legális letöltés a zenekereskedelem forgalmának 2-3 százalékát adja. A letöltéses árusítás még sokáig nem váltja fel a CD-t. "A fizikai hanghordozók terjesztése belátható ideig még a zenepiac meghatározó eleme lesz" - ebben biztos az EMI munkatársa, Dirk Ewald.