Hogyan válhatunk vezető CSR vállalattá?

forrás: Prím Online, 2016. október 14. 11:55

A globális erőforrás menedzsmenttel kapcsolatos fenyegetés egyre nő. Miközben az ENSZ Fenntartható Fejlődési Célok (UN Sustainable Development Goals) és a Párizsi Egyezmény célkitűzései segítenek az előttünk álló kihívások tudatosításában, a vállalatoktól is elvárható, hogy vezető szerepet játsszanak a kérdésben. Ha valaki fenntarthatóság téren vezető szerepet kíván betölteni, akkor első lépésként el kell fogadnia, hogy a klímaváltozás, a fosszilis üzemanyagok csökkentése, a ritka földfémek készletének kimerítése és más környezeti kérdések olyan sürgős kihívás elé állítanak, amire a vállalatoknak is lépniük kell.

A fenntarthatóság integrálása az üzleti működésbe

Ahogy a körkörös gazdaságnak be kell épülnie a szélesebb értelemben vett gazdasági folyamatokba, úgy a vállalati fenntarthatósági terveknek is integrálódniuk kell a vállalat hosszú távú üzleti tervébe. Kevesebb energia és víz felhasználásával, kevesebb csomagolóanyag használatával, kevesebb hulladék termelésével egy kiegyensúlyozott fenntarthatósági terv költségek helyett profitot termel.

De mint bármelyik üzleti modellnek, az adott márka fenntarthatósági stratégiájának is kellően rugalmasnak kell lennie. A vállalatok folyamatosan fejlődnek. Új akvizíciók esetén például az adott márkának arra is választ kell találnia, hogy miként befolyásolják fenntarthatósági célkitűzéseit a kibővült források. A vállalatvezetőknek félévente a működés minden olyan területét át kell tekinteniük, ahol anyagfelhasználás történik, át kell gondolniuk, hogy miként lehetne az anyagfelhasználást csökkenteni, vagy az anyagokat újrahasznosítani.

 

A fenntarthatóság egyre növekvő fontossággal bír a C-szintű vezetők és az igazgatótanács számára. Bár érthető, hogy gazdasági nehézségek esetén a fenntarthatóság számos vállalatnál elveszíti fontosságát. Igazi elkötelezettségnek kell létrejönnie ahhoz, hogy a vállalat akkor is következetesen folytassa CSR projektjeit, ha a részvényesek nyomást gyakorolnak, hogy a vállalat kizárólag a pénzügyi teljesítményre koncentráljon. Holott a fenntarthatóságért tett lépések és a törekvés az üzleti sikerekre nem jelentenek egymásnak ellentmondó célokat. Sőt, a CEO-k 80%-a úgy véli, hogy a fenntarthatóság melletti elköteleződés kinyilvánítása megkülönböztető előny az adott iparágban. Ha egy vállalat pénzügyileg stabil, akkor erősebb pozícióval bír fenntarthatósági döntések meghozatalánál, s azok üzleti folyamataiba integrálásánál - s ezzel más vállalatokat is ösztönözhet hasonló intézkedések megvalósítására.

 

 

Csatlakozz egy nemzetközi szervezethez

A márkáknak biztosra kell menniük abban, hogy elismert szervezetek tagjai legyenek, amelyek lefedettséget és megfelelő struktúrát kínálnak fenntarthatósági elkötelezettségükhöz. Mindegy, hogy az ENSZ Global Compact kezdeményezéshez vagy a Circular Economy 100 szervezethez csatlakoznak - mint például a Lexmark –, a vállalatoknak célszerű olyan érdekelt partnerekkel együttműködni, amelyeknek céljai hasonlók. Az ilyen szervezetek és együttműködések széles összefogás alapjai lehetnek, ahol az üzleti élet szereplői úgy vélhetik, hogy képesek a folyamatok pozitív befolyásolására. Gyakran szektorokon átívelő kezdeményezések alakulnak ki, az ilyen együttműködések lehetnek a leghatékonyabbak környezetvédelmi, szociális és gazdasági előnyök elérésében.

 

A célok kitűzése

A márkáknak világos és elérhető célokat kell kitűzniük. Ez lehet akár a vállalat szénsemlegességének elérése egy adott határnapra, a hulladékok csökkentése vagy kevesebb természeti erőforrás felhasználása. A reális cél kitűzését követően meg kell határozni azokat a mérhető mérföldköveket, lépéseket, amelyek elvezetnek a célhoz. Érdemes rögzíteni a tapasztalatokat, és azokat a dolgokat, amelyekről kiderült, hogy még jobban lehetne csinálni. Amint a kitűzött célt elértük, ideje kicsit ünnepelni is, majd újra meghatározni a viszonyítási alapokat, és újrakezdeni a folyamatokat a már összegyűlt tapasztalatokat is figyelembe véve.

 

Egy másik módja annak, hogy CSR célkitűzéseinket ténylegesen elérjük az, hogy a folyamatot olyan transzparenssé tesszük, amennyire lehet. A Lexmark Data Dashboard reportja, amely rendszeresen tájékoztatja az ügyfeleket a vállalat CSR projektjeinek státuszáról, egy példa arra, hogy ezt miként lehet kivitelezni. Okos megoldás egy olyan korban, ahol a vállalat hírnevét tulajdonképpen a fogyasztók legkisebb rezdülései is befolyásolják, a vállalat életben maradhat vagy pillanatok alatt meg is halhat a közösségi médiumokban. Ez az, amiért az előre gondolkozó márkák digitális technológiák segítségével építenek bizalmat és növelik erőfeszítéseik transzparenciáját. Ezeket az erőfeszítéseket gyakran díjakkal jutalmazzák: a Lexmark például bekerült a CR Magazine Top 100 Vállalati Polgár listájának első 10 helyezettje közé. A lista a globális kihívásokra adott innovatív megoldásokat díjazta.

 

Ahhoz, hogy egy vállalat iparági vezetővé váljon, a környezetvédelem iránti elkötelezettségnek működése központi elemévé kell válnia. A vállalatoknak észre kell venniük az igényt az azonnali cselekvésre, és elsőbbséget adni a fenntarthatóságnak, egy olyan fontos tényezőnek, amely meghatározza vállalkozásuk jövőbeli sikerességét. Egy start-up „bro bono” erőfeszítéseitől a Lexmark körkörös gazdaság programjáig bármilyen nagyságrendű márka képes lelkesedést és támogatást generálni a környezetvédelem és a szociális felelősség iránt. Bár az út még hosszú, az iparági vezető vállalatok felelősségvállalásának már megvannak a pozitív környezeti hatásai, és forradalmasíthatják az üzleti folyamatokat.

 

 

Iparági statisztikák

 

Pozitív gyakorlatok a Lexmarktól -  Magyarország

 

Pozitív gyakorlatok a Lexmarktól -  cégcsoport