Az Aon Hewitt humánerőforrás-tanácsadó vállalat 16. alkalommal készítette el a Legjobb Munkahely Programjának keretében a dolgozói elkötelezettséget vizsgáló kutatását.
Idén 91 cég 44 000 munkavállalója válaszolt a kérdésekre. A felmérés azokra a mutatókra koncentrál, amelyek a munkavállalói elkötelezettséget és a kulcsfontosságú folyamatokkal való elégedettséget – például a karrier, szakmai fejlődés lehetősége, a közvetlen- és felsővezetésbe vetett bizalom – nézi.
A hazai vállalatok 3 méretkategóriában nyerhették el az Aon Legjobb Munkahely címet. Idén a gyógyszeripar, a kereskedelem, valamint az IT és telekommunikáció területén működő cégek kaptak elismerést. A Microsoft Magyarország Kft. a 250 és 1000 főt foglalkoztató cégek legjobbjai között szerepelt.
A jövő tevékeny részesének lenni egy vállalatnál
„Egy ilyen díj mindig fontos visszajelzés egy vezető számára, de most kétszeresen is az. Hiszen „történelmi” pillanatban ért minket. A világban zajlik a negyedik ipari forradalom – a digitalizáció –, amiben a Microsoft fontos szerepet játszik. Nekünk, a márka leányvállalatának pedig az a célunk, hogy a magyar vállalkozások digitális hátországává váljunk, mindeközben a digitalizációt lefordítsuk „magyarra”, a magyar kkv-k és nagyvállalatok nyelvére, hétköznapi valóságára. Persze ahhoz, hogy segíthessünk átalakítani, megújítani más vállalkozások működését, először a sajátunkat kellett megújítani. Jó érzés arra gondolni, hogy ez a díj egyúttal egy visszajelzés arról is: jó úton járunk. A Legjobb Munkahely-díj fontos üzenete: a csapat „az átalakítás alatt is zavartalanul üzemel”. A kollégák az új kihívásokkal szembenézve, az új feladatokon dolgozva is ugyanolyan büszkék arra, hogy ennek a cégnek a munkatársai. A magyar vállalkozások digitális jövője – nagy részben – nálunk készül. A jövő részesének lenni pedig nagyszerű dolog – nekem erről is szól ez a díj” -emelte ki Szentkuti Gabriella, a Microsoft Magyarország ügyvezető igazgatója.
Az idei díjazottokat az erős dolgozói elkötelezettségen kívül a vonzó munkáltatói márka, a felsővezetés őszinte kommunikációja és a kollégáknak biztosított ígéretes jövőkép különbözteti meg az átlagtól.
Magabiztosabbak a munkavállalók
Érdekesség, hogy az elmúlt 5 év adatai alapján egy átlagos magyar vállalatnál a dolgozók 61%-a elkötelezett a cége felé. Ők azok a munkavállalók, akik szívesen ajánlják a munkahelyüket másoknak, nem terveznek állást változtatni és elváráson felül teljesítenek a vállalat céljai érdekében. Bár ez meghaladja mind az európai (55%), mind a globális szintet, mégis csökkenő tendenciát mutat. Idén először ugyanis megfordult a sokéves trend.
Csökkent az elégedettség mind az erkölcsi mind az anyagi elismerés tekintetében az átlagos magyar munkahelyen dolgozóknál. Mindössze 40%-uk ért egyet azzal, hogy az elvégzett munkájuk és felelősségük arányos a fizetésükkel és úgy látják, hogy a környezet, amiben dolgoznak és a munkavégzéshez biztosított felszereléseik is kevésbé támogatják a hatékonyságukat.
A legjobb munkahelyek tovább erősítik pozíciójukat
„Ma már a vállalatok többsége felismerte, hogy üzleti sikerességének egyik alapköve a munkatársak elkötelezettsége. A Legjobb Munkahelyeken mért magas dolgozói elkötelezettség az üzleti mutatószámok alakulásán is látszik. Ezek a vállalatok magasabb pénzügyi eredményre képesek a bennük rejlő potenciálhoz képest, ügyfeleik elégedettsége és ajánlási valószínűsége magasabb, valamint jobbak a tehetséges munkatársaik megtartásában, a felsővezetés megítélésben és a teljesítményarányos ösztönzésben az átlagos elkötelezettségű vállalatokhoz képest” - mondja Köcse Bálint, a Legjobb Munkahely Program projektvezetője.
A legjobb munkahelyek 25-30 százalékponttal eredményesebbek a magyar átlagnál. A legnagyobb különbség az, hogy hogyan vélekednek a saját vállalatuk tehetségvonzó képességéről. Míg a legjobbaknál a megkérdezettek 72%-a vallja, hogy a tehetségeket könnyebben megszerzik és a nyitott pozíciók betöltése nem jelent számukra gondot, addig az átlagnak mindössze 43%-a mondhatja el magáról ugyanezt. A Legjobb Munkahelyek a felsővezetést is sokkal pozitívabban értékelik. 84%-uk ért egyet azzal, hogy a felsővezetők eredményesen vezetik a vállalatot és az embert tekintik a legértékesebb erőforrásnak. Ezek a cégek jobban elismerik a kiemelkedő teljesítményt, a munkavállalók úgy vélekednek, hogy a teljesítményük közvetlen hatással van a javadalmazásukra, tehát ha jobban dolgoznak, többet is keresnek. Elégedettebbek azzal is, hogy fizetésük mennyire van arányban a munkájukkal és a rájuk bízott felelősséggel. A vállalatot vonzó munkáltatóként értékelik és pozitívabban ítélik meg a munkaerőpiacon betöltött szerepét is.
A legjobb munkahelyek az átlaggal ellentétben folyamatos növekedést tudnak felmutatni, a dolgozók 85%-a elkötelezett a cég felé és azt vallja, hogy mindent megtesz azért, hogy a lehető legjobban teljesítsen.