A kiterjesztett valóság térhódítása

forrás: Prím Online, 2016. november 23. 09:33

Ha a technológiai trendeket vizsgáljuk, joggal tehetjük fel a kérdést, hogy a manapság egyre szélesebb népszerűségnek örvendő kiterjesztett valóság (angolul augmented reality, AR) múló divathóbort csupán vagy valóban jövőbe mutató technológia? 

Gyors elterjedése a társadalmi és szakmai életben egyértelműen az utóbbira enged következtetni. Az AR lehetővé teszi a felhasználók számára az interakciót a virtuális tartalmakkal, például egy táblagép vagy okosszemüveg használatával. Emellett ma már léteznek olyan alkalmazások, amelyek a termékek felhőben való használatával digitálisan jelenítik meg az objektumokat, így fejlesztve tovább a vizuális élményt a felhasználók számára. 

 

Kiterjesztett valóság a mindennapokban

Az AR-technológia mára már életünk szerves részét képezi. A számítógépes játékoktól kezdve a bútorok 3D megjelenítéséig minden területen alkalmazzák. Jól hasznosítható például a sportközvetítések alkalmával is: miközben a néző a televízión keresztül követi a versenyt, digitálisan megjelenik az úszók sávjának száma, vagy például az itthon is egyre népszerűbb amerikaifutball-meccseken az első kísérlet helyét jelző sárga vonal.

 

A szórakoztató funkció mellett a kiterjesztett valóság rengeteg praktikus lehetőséget is rejt magában. A sürgősségi segélyszolgáltatók AR-alapú térképeszközei például megkönnyítik az ismeretlen helyeken való tájékozódást, és olyan fontos adatokat szolgáltatnak, mint a tulajdonosok neve és címe, amelyek a térképen megjelenítve azonnali segítséget nyújtanak. A kiterjesztett valóság az egészségügy területén szintén fontos szerepet játszhat, mivel lehetővé teszi az orvosok számára, hogy távolról lássanak el betegeket, illetve előmozdíthatja a sebészképzés tökéletesítését is.

 

 

AR a villamos hálózatok területén 

A fentieken túl a villamos ipar számos szektora kamatoztathatja a kiterjesztett valóság által kínált új opciókat, kezdve a középfeszültségű kapcsolóberendezések tervezésétől, karbantartásától és telepítésétől a felsővezetékek tervezésének elemzéséig. A technológia egyre elterjedtebbé válik, és szerencsére semmi jele a folyamat lassulásának. Így tehát az előrelátó közművállalatoknak érdemes kiaknázniuk az új módszerben rejlő lehetőségeket, amellyel eddig ismeretlen funkciókat fedezhetnek fel.

 

A kiterjesztett valóság alkalmazásának előnyei:

 

Ha többet szeretne megtudni a középfeszültségű berendezésekkel kapcsolatos egyéb technológiákról, amelyek népszerűek lehetnek a jövőben, töltse le a Schneider Electric ingyenesen elérhető tanulmányát.