A BMG, a többi hasonló céggel együtt, perelte a Napstert szerzői jogok megsértéséért. A szerződés keretein belül a Bertelsmann más cégeket is segítségül kér, hogy segédkezzenek az illegális zenefájlcsere-szolgáltatást törvényes, tagsági rendszeren alapuló, jogdíjat fizető üzletté alakítani.
"Amennyiben a cél mindannyiunk bevonása, akkor miért nem értesítettek minket mondjuk egy nappal hamarabb?" - mondja az egyik lemezcég vezetője. "Jelenleg nincs semmiféle befektetési lehetőség. Még konkrét elképzelésük sincs, amiről beszélni lehetne. Ez csak egy ötlet, nem több" - mondja egy másik vezető.
Számos ipari forrás azt állítja, eredetileg a BMG vezetői sem értettek egyet anyacégük, a Bertelsmann AG döntésével. Elemzők szerint a megállapodás viszont mindkét fél számára előnyös. A Bertelsmann keddi bejelentésében természetesen közölte, hogy a jövőben nem folytat peres eljárást a Napster ellen, sőt, amennyiben a végső bírósági döntés a szolgáltatás leállítását rendeli el, a Bertelsmann újraindítja azt, természetesen legális keretek között.
Hasonló eset történt az mp3.com-mal is, melyet a kiadók my.mp3.com szolgáltatása miatt pereltek. A szolgáltatás lehetővé teszi tagjainak zenéik feltöltését az mp3.com szerverére, ezt követően pedig a zene bármely számítógépről elérhetővé válik az adott felhasználó számára. Nem sokkal a perek elkezdődése után - a Universalt kivéve - minden kiadó megegyezett az mp3.com-mal, melynek értelmében a cég jókora jogdíjat fizetett a zenék tárolási jogáért.
A jelek szerint most is a rendkívül ingatag anyagi helyzetben álló Universal az, amely a leginkább felháborodott a megállapodás hallatán. A Napster helyzete némileg azonban más, mert az mp3.com-nál meg volt a működő üzleti modell, amely garantálta a hasznot.
A nagy kiadók várhatóan kivárják, mi fog kisülni a Bertelsmann-Napster kooperációból. Sietségre nincs okuk, mivel a Napster per alatt áll, és amúgy sincs semmi bizonyítékuk, hogy valóban bevételkiesést okozott a Napster elterjedése, a bevételek ugyanis nőttek.