Napjainkban eddig soha nem látott digitális átalakulás megy végbe, és az új technológiák megjelenése, illetve terjedése állandó kihívások elé állítja a vállalatokat.
A SUSE szakértői szerint a folyamattal leghatékonyabban a nyílt forráskódú megoldások használatával lehet lépést tartani, különös tekintettel a szoftveresen vezérelt rendszerekre, valamint a fejlesztés és üzemeltetés összehangolását segítő megoldásokra.
A „digitális átalakulás" kifejezés napjainkra szinte szinonimájává vált azoknak a technológiáknak, amelyek előre hajtják azt, beleértve a mobilos és szenzoros fejlesztéseket, a közösségi hálókat, a felhőalapú megoldásokat, illetve a Big Data jelenséget. Ez az átalakulás szinte mindenre kiterjed a vállalati infrastruktúrában, és gyakorlatilag az összes részleg működését érinti.
Open source, a hajtóerő
A digitális átalakulásban óriási szerepet játszik a nyílt forráskód. Az open souce csökkenti az átalakulást előidéző, új digitális platformok létrehozásának és fejlesztésének költségeit, a projekteken pedig az olyan szervezetek, mint például az OpenStack alapítvány és a technológiai vállalatok szakemberei együtt dolgoznak, megosztva a kódot és az infrastruktúrát. Ennek köszönhetően a technológia fejlődésével együtt új üzleti modellek és platformok jöttek létre, amelyek mára nagyrészt uralják a piacot.
A Forrester egy nemrégiben közzétett anyaga is arra mutatott rá, hogy a CIO-knak mindenképpen érdemes nyílt forráskódú technológiákat igénybe venniük ahhoz, hogy lépést tarthassanak a fejlődéssel, hiszen az open source megoldások széles körű támogatást élveznek a technológiai óriáscégek és az állami szervezetek, illetve a kormányzatok oldaláról egyaránt. A folyamat ráadásul visszahat: az új technológiák radikálisan megváltoztatják a vállalatok működését, ami gyorsabban és biztonságosabban működő alapokat igényel, és ehhez szintén a nyílt forráskódú megoldások jelentik a hátteret.
Szoftveres vezérléssel a szilárd alapokért
A SUSE szakértői szerint az elkövetkező években a vállalatoknak a szoftvervezérelt rendszerek és a DevOps nyújtják a legnagyobb támogatást a digitális átalakulás követésében, amint arról a vállalat a SUSE Expert Days rendezvénysorozat budapesti állomásán, február 22-én bővebben is beszámol.
Napjainkban az IT-projekteknél a digitális átalakulás által támasztott követelmények számítanak a kiindulópontnak, amelyhez az adatközpontokban alkalmazott, szoftveresen vezérelt megoldások kínálnak megfelelő alapokat. Ezek segítségével a vállalatok automatizmusokkal állíthatják össze az informatikai szolgáltatásokat biztosító környezetet a meglévő, megosztott erőforráskészletből, és rugalmasan változtathatják őket az éppen aktuális üzleti igényeknek megfelelően. Így gyorsan képesek reagálni bármilyen változásra, ráadásul leegyszerűsítik a telepítési, konfigurálási és karbantartási folyamatokat, egyúttal pedig a növekvő adatmennyiséggel is lépést tudnak tartani a költségek észszerűsítése mellett.
DevOps a rugalmas működésért
Szintén segíti a vállalatokat a gyorsabb reagálásban, ha csökkentik a távolságot, valamint összehangolják a folyamatokat a fejlesztési és az üzemeltetési részleg között, amit DevOps modellnek hívnak. Ennek kiépítéséhez a vállalati kultúra átalakítása mellett új eszközökre, illetve megfelelő felügyeleti folyamatokra van szükség, amihez szintén jelentős támogatást nyújthatnak a nyílt forráskódú megoldások.
Ideális esetben a fejlesztési folyamat alapos és átgondolt tervezéssel kezdődik, majd a tervek alapján elkészül a program. Erre ideális választás a Linux, ahol a programozók választhatnak a vállalati, illetve az ingyenes, közösségi disztribúciók közül, mint amilyen például az azonos kódbázisú SUSE Linux Enterprise, illetve az openSUSE. A következő lépés során létrehozzák a lemezképeket, alkalmazásokat és csomagokat, ebben pedig hatékony segítséget nyújt az Open Build Service, amely számos operációs rendszer és hardver esetében alkalmazható, és kiemelten fontos projekt a SUSE számára. Ez után lehet tesztelni a megfelelő működést, majd a kiadással és telepítéssel az üzemeltetés térfelére érkeznek a folyamatok.
Rendkívül fontos, hogy a működtetés során folyamatosan monitorozzák a folyamatokat, hiszen így lehet nyomon követni az esetleges hibákat és új igényeket, illetve a teljesítmény növeléséhez kapcsolódó esetleges elvárásokat. Erre jól használható például a SUSE Manager, amely pontos képet nyújt arról, mi zajlik a rendszerekben, a SUSE Enterprise Storage pedig szükség esetén automatikusan gondoskodik az adatok áthelyezéséről, hogy javítsa az alkalmazások teljesítményét. A fejlesztők ezen visszajelzések alapján tudják finomhangolni az alkalmazást, amennyiben szükséges.
Jó példa az open source-alapú digitális átalakulásra a BMW müncheni központja, ahol az SAP-környezetben Linux, Hadoop, HANA és OpenStack megoldásokat használnak. A Linuxnak köszönhetően szabadon választhatnak számos különféle x86 platform közül, míg a HANA és a Hadoop hatékonyan működő Big Data infrastruktúrát kínál az SAP használatához. A DevOps modell bevezetéséhez pedig az OpenStack biztosítja a megfelelő rugalmasságot.