Stumpf István kifejtette: míg az Amerikai Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban a lakosság 50, illetve 30 százaléka rendelkezik aktív internet-hozzáféréssel, addig Magyarországon ez az arány mindössze 10 százalék. Hozzátette: Magyarországon a családoknak csak az egyötöde rendelkezik számítógéppel.
A miniszter utalt arra, hogy ezen a helyzeten változtatni kell. Az első lépések már megtörténtek, hiszen az állam és a versenyszféra összefogásával elindult a családi netprogram, amely iránt a vártnál sokkal nagyobb az érdeklődés. A kancelláriaminiszter azért is fontosnak nevezte az információs, illetve a tudásalapú társadalom kialakítását, mert a január elsején induló Széchenyi-program szervesen épít az új típusú társadalomra.
Hozzátette: a kormánybiztosságnak nagy szerepe van a szabályozási feltételek kialakításában, s jelentős feladat hárul rá abban is, hogy a kormányzati szervezetek meg tudjanak felelni az új, az informatikai társadalommal összefüggő kihívásoknak.
Stumpf István elmondta: fontos az elektronikus kormányzás mihamarabbi kialakítása, ám ennek nemcsak a jogi szabályozási feltételeit kell megteremteni. A szervezeteket alkalmassá kell tenni az új típusú kulturális együttműködésre is.
A székházavatón Sík Zoltán informatikai kormánybiztos közölte: hivatalának kettős kihívásnak kell eleget tennie, hiszen egyrészt a maga eszközeivel meg kell akadályoznia a társadalom kettészakadását, miközben meg kell felelnie az informatikai szektor támasztotta igényeknek is.
A kormánybiztos közölte: jövőre pályázatot írnak ki szabad forráskódú szoftverek kidolgozására. E programok fejlesztését a kormány anyagilag is támogatja, majd elkészültük után elhelyezi azokat egy internetes weblapon, amelyről az érdeklődők ingyenesen letölthetik a szoftvereket.