Okoseszközzel az autizmussal élőkért

forrás: Prím Online, 2017. április 3. 11:36

Minden 68. ember él autizmussal ma Magyarországon. Az autizmus az agyi működés alapvető fejlődési területeit érintő zavara, amely veleszületett és egész életen át fennmarad. 

Ez a tünetegyüttes jelentősen megnehezíti a társas kapcsolatok fenntartását, és jelentős problémákat okoz a kommunikáció területén is. Ugyanakkor a napjaikban a technológia nyújtotta egyes lehetőségek segíthetik többek között a kommunikációt, és segítik, fokozhatják a szociális készségeket, képességeket. Így az okos eszközökre telepített speciális applikációk segítségére lehetnek az autizmussal élőknek abban, hogy jobban kommunikálnak a külvilággal és fejezhessék érzéseiket, gondolataikat, gazdag belső világukat.

 

A Telekom - az autizmus április 2-i világnapjához kapcsolódóan - 2017. április 2 és április 30-a között minden megvásárolt Mesetablet után egy ugyanilyen eszközt adományoz az Autistic Art Alapítvány által támogatott lakóotthonok egyik autizmussal élő lakója számára, a készlet erejéig. A Mesetablet egy olyan Huaweitablet (HuaweiMediapad T1), amely 6 hónapos ingyenes BOOKR Kids Applikáció hozzáférést tartalmaz, amely az első okostelefonokon és tableteken futtatható, kifejezetten magyar gyerekeknek szóló könyvtár-alkalmazás, interaktív mesekönyvekkel. Ezen az applikáción keresztül idén április elejétől először elérhető két, kifejezetten az autizmussal élők számára készült játékos applikáció a BOOKR Kids fejlesztői és az Autistic Art szakértői jóvoltából. Az egyik applikáció a memória és a motorikus képességek fejlesztését támogatja, míg a másik egy olyan mese – Gryllus Dorka, az Autistic Art Alapítvány jószolgálati nagykövete,hangján életre keltve – amely az érzelmek azonosítása terénnyújt segítséget.

 

A BOOKR Kids Mesetár Applikáció idén nemcsak autista fiataloknak szóló applikációval bővül, hanem a Telekom, az Autistic Art Alapítvány a BOOKR Kids, és a Fenntarthatósági Média Klub együttműködésében egy olyan mesét is terveznek megjelentetni, amely azt mutatja be a gyermekeknek, hogy miben lehet más egy autizmussal élő társuk, és hogyan tudják megérteni, segíteni egymást a mindennapokban. A Telekom a mese megírására Lackfi János, József Attila-díjas magyar költő, írót kérte fel. A mese két főszereplőjének megrajzolására illusztrációs pályázatot írtak ki 8-12 éves gyermekek száma 2017. március elsején A kiírásra sok szép, és izgalmas pályamű érkezett, amelyből a zsűri Bándi Emese, Játszótéri kalandok című alkotását ítélte a legjobbnak, akinek a nyereménye egyrészt egy Telekom Huawei Mesetablet, másrészről az ő rajza fog bekerülni az egymás megértését segítő mesébe. A történet harmadik szereplőjét, az autizmussal élő kisfiú alakját az Autistic Art Alapítvány művészeti programja keretében alkotó autizmussal élő fiatalok rajzából alkotják majd meg a grafikusok. 

 

 

Az okoseszköz adományozása, az edukációs mese megjelentetése, és a mese rajzpályázat annak a stratégiai partnerségi megállapodásnak a része, amelyet a Telekom az Autistic Art Alapítvánnyal kötött 2016 márciusában. A vállalat számára fontos a fenntarthatóság, ezért kiemelt figyelmet fordít többek közötta fogyatékossággal élőkre, a hozzájuk kapcsolódó felelősségvállalás elmélyítésére. A Telekom Autistic Art Alapítvánnyal megvalósuló együttműködése során arra törekszik, hogy ismertebbé tegye az autizmust mint társadalmi problémát és a saját eszközeivel tegyen is azért, hogy az autizmussal élők a lehetőségeikhez képest könnyebben tudjanak másokkal kommunikálni, ezzel is csökkentve a távolságot köztük és kortársaik között.

 

hello holnap! flotta - Egyedülálló díjcsomag  a fogyatékossággal élőknek

A Telekom a piacon egyedülálló, úgynevezett hello holnap! flotta díjcsomaggal is segíti a fogyatékossággal élőket, így többek között az autizmussal élőket. A díjcsomaghoz az alábbi 4 szervezet érvényes igazolvánnyal rendelkező tagjai csatlakozhatnak: Autisták Országos Szövetsége (AOSZ), az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége (ÉFOÉSZ), a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége (MVGYOSZ), valamint a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ). Egy tag összesen 3 db kedvezményes díjcsomag megkötésére jogosult saját nevében, így bevonhatják a flottába rokonaikat, ismerőseiket, valamint segítőiket is. A négy szervezet tagjai mellett a kedvezményes díjcsomagokat igénybe vehetik a velük kapcsolatban álló és együttműködő segítő szervezetek és alapítványok is.