Újból felbukkant a zsarolóvírust terjesztő Nemucod trójai

forrás: Prím Online, 2017. április 5. 13:18

Az ESET minden hónapban összeállítja a világszerte terjedő számítógépes vírusok toplistáját, amelyből megtudhatjuk, hogy aktuálisan milyen kártevők veszélyeztetik leginkább a felhasználók számítógépeit. 2017. februárjában a listát továbbra is a trójai programok uralják, amelyek között újra feltűnt a kifejezetten zsarolóvírusokat terjesztő Nemucod trójai program is.

A listát ebben a hónapban is a Win32/TrojanDownloader.Wauchos vezeti, amelynek fő célja további kártékony kódokat letölteni az internetről a fertőzött számítógépre. Hátsó ajtót nyit a megtámadott rendszeren, és ezen keresztül próbál meg adatokat továbbítani a gép operációs rendszeréről, beállításairól, IP címéről, illetve ezen keresztül parancsokat fogad. 

 

Második helyen szerepel a JS/Danger.ScriptAttachment trójai. Ez egy olyan kártékony JavaScript fájl, amely fertőzött e-mailek mellékletében terjed, és futása során képes a megtámadott számítógépre további kártékony kódokat letölteni. Ezek elsősorban zsaroló kártevők, amelyek észrevétlenül elkódolják a felhasználó állományait, majd a titkosítás feloldásáért cserébe váltságdíjat követelnek.

 

És ha már a zsarolóvírusoknál tartunk, ebben a hónapban nyolcadik helyen találjuk az újra visszatérő JS/TrojanDownloader.Nemucod trójait. Ez a kártevő HTTP kapcsolaton keresztül további kártékony kódokat igyekszik letölteni a megfertőzött számítógépre. Az eddigi megfigyelések szerint a Locky és a TeslaCrypt titkosító zsaroló kártevők terjesztésében is aktívan részt vett.

 

Végül pedig ezúttal a tizedik pozícióban találjuk a Win32/Adware.ELEX trójait, amely egy olyan alkalmazás, amelynek célja további kártékony állományok letöltése és kéretlen reklámok megjelenítése a fertőzött számítógépen. 

 

Az ESET Radar Report februári havi kiadása ezúttal a zsarolóvírus incidensek egyik legérdekesebb sztoriját elemzi. 2017 januárjában egy ausztriai hotelben, ahol a korszerű számítógépes rendszer mellett a szobákba való bejutást is az elterjedt elektronikus mágneskártya szolgálta, váratlanul felbukkant egy veszélyes ransomware. A gépek fertőzése, majd elkódolása és zárolása miatt alapos zűrzavar keletkezett, leállt a foglalási oldal, nem működtek a pénztárak, és állítólag a szobákba való be- és kijutás is akadozott. A szálloda végül gyorsan kifizette az 1,500 EUR (460 ezer HUF) váltságdíjat, majd a beszámolók szerint az eset után visszaálltak a fizikai kulcsos ajtónyitásra. Nehéz pusztán a megjelent újságcikkek alapján reálisan megítélni a történet valóságalapját, az mindenesetre biztos, hogy ehhez hasonló fenyegetéssel valóban számolni kell. Azoknak pedig, akik egyedüli megoldásként mindössze a váltságdíj kifizetését tudják csak elképzelni, tudniuk kell, hogy alapos biztonsági intézkedések és védelem hiányában a titokban elhelyezett hátsóajtók (a támadók távoli hozzáférését biztosító lehetőség) miatt újra meg újra megtörténhet velük ugyanez a zsarolás.

 

Blogmustra

Az antivírus blog februári fontosabb blogposztjai között először arról írtunk, hogy egy biztonsági kutató szerint több féle Netgear útválasztóban is lehet egy új súlyos biztonsági rés. Érdemes emiatt a router beállításokat ellenőrizni, emellett pedig a firmware frissítéseknek is erősen ajánlott utánanézni és telepíteni.

 

 

Beszámoltunk arról is, hogy a hírhedt Slammer féreg nem tűnt el teljesen, egy friss felmérés szerint az Egyesült Államokban 2016. év végén még jócskán aktív volt, ott a támadások 26%-a volt a rovására írható. Pedig a Microsoft hibajavítása már jó tizenöt éve, 2002-ben megjelent.

 

 

Érdekes hír volt az is, hogy az InterContinental Hotels Group (IHG) több amerikai szállodájánál olyan kémprogram volt telepítve, amely a vendégek személyes és banki adatait (kártyabirtokos neve, a kártya száma, lejárati idő, ellenőrző kód) hónapokon keresztül ellopta a bankkártyákról.

 

 

Ugyancsak izgalmas téma volt, amikor az ESET szakemberei felfedeztek egy androidos eszközöket támadó veszélyes alkalmazást. Az Android/TrojanDownloader.Agent.JI elnevezésű trójai program feltört weboldalakon keresztül, Flash Player frissítésnek álcázva terjedt, és a letöltés után további kártevők futtatására is képes volt.

 

 

Végül posztoltunk arról is, hogy nem szűnt meg teljesen a hamis support csalások folyamata sem. Legutóbb éppen Spanyolországban járatták csúcsra a bűnözők ezt a fajta átverést, terjesztettek kártevőket, és szedtek védelmi pénzt a mondvacsinált hibák állítólagos "javításáért".

 

 

 

Vírustoplista

Az ESET több millió felhasználó visszajelzésein alapuló statisztikai rendszere szerint 2017. februárjában a következő 10 károkozó terjedt világszerte a legnagyobb számban, és volt együttesen felelős az összes fertőzés 28.03%-áért. Aki pedig folyamatosan és első kézből szeretne értesülni a legújabb Facebook-os kártevőkről, a közösségi oldalt érintő mindenfajta megtévesztésről, az csatlakozhat hozzánk az ESET Magyarország www.facebook.com/biztonsag, illetve az antivirusblog.hu oldalán. 

 

01. Win32/TrojanDownloader.Wauchos trójai  

Elterjedtsége a februári fertőzések között: 5.81% 

Működés: A Win32/TrojanDownloader.Wauchos egy olyan trójai, amelynek fő célja további kártékony kódokat letölteni az internetről a fertőzött számítógépre. Különféle registry kulcsok létrehozásával gondoskodik arról, hogy minden rendszerindításkor lefusson a kódja. Hátsó ajtót nyit a megtámadott rendszeren, és ezen keresztül próbál meg adatokat továbbítani a gép operációs rendszeréről, beállításairól, IP címéről, illetve ezen keresztül parancsokat fogad, így a támadóknak távolról tetszőleges kód futtatására nyílik lehetőség.

Bővebb információ: http://www.virusradar.com/Win32_TrojanDownloader.Wauchos.A/description

 

 

02. JS/Danger.ScriptAttachment trójai 

Elterjedtsége a februári fertőzések között: 3.87% 

Működés: A JS/Danger.ScriptAttachment egy olyan kártékony JavaScript fájl, amely fertőzött e-mailek mellékletében terjed, és futása során képes a megtámadott számítógépre további kártékony kódokat letölteni. Ezek elsősorban zsaroló kártevők, amelyek észrevétlenül elkódolják a felhasználó állományait, majd a titkosítás feloldásáért cserébe váltságdíjat követelnek.

Bővebb információ: http://www.virusradar.com/en/threat_encyclopaedia/detail/323025

 

03. LNK/Agent.DA trójai

Elterjedtsége a februári fertőzések között: 3.33% 

Működés: Az LNK/Agent.DA trójai egy olyan kártékony link hivatkozás, amelyik különféle parancsokat fűz össze és futtat le észrevétlenül a háttérben. Az eddigi észlelések szerint a felhasználó megtévesztésével részt vesz a Bundpil féreg terjesztésében, ahol egy állítólagos cserélhető meghajtó tartalma helyett a kattintott link lefuttatja a Win32/Bundpil.DF.LNK kódját, megfertőzve ezzel a számítógépet. Működését tekintve hasonlít a régi autorun.inf mechanizmusára.

Bővebb információ: http://www.virusradar.com/en/LNK_Agent.DA/detail

 

04. HTML/FakeAlert trójai 

Elterjedtsége a februári fertőzések között: 2.97% 

Működés: A HTML/FakeAlert trójai olyan kártevőcsalád, amely jellemzően hamis figyelmeztető üzeneteket jelenít meg, hogy az úgynevezett support csalásra előkészítse a számítógépet. A felhasználót ezekben az üzenetekben arra ösztönzik, hogy lépjen kapcsolatba a csalók hamis műszaki támogatásával, ahol a "távsegítség" során kártékony kódokat, vagy távoli hozzáférést biztosító weboldalakra próbálják meg elirányítani a naiv felhasználókat, aki ekkor vírust, illetve kémprogramot tölt le és telepít fel saját magának, amin keresztül aztán ellopják a személyes adatait.

Bővebb információ: http://www.virusradar.com/en/HTML_FakeAlert/detail

 

05. Win64/TrojanDownloader.Wauchos trójai  

Elterjedtsége a februári fertőzések között: 2.90% 

Működés: A Win64/TrojanDownloader.Wauchos egy olyan trójai, amelynek fő célja további kártékony kódokat letölteni az internetről a fertőzött számítógépre. Hátsó ajtót nyit a megtámadott rendszeren, és ezen keresztül próbál meg adatokat továbbítani a gép operációs rendszeréről, beállításairól, IP címéről, illetve ezen keresztül parancsokat fogad, így a támadóknak távolról tetszőleges kód futtatására nyílik lehetőség. Különféle registry kulcsok létrehozásával arra is képes, hogy rendszerindítás után eltávolítsa magát a fertőzött számítógépről.

Bővebb információ: http://www.virusradar.com/en/Win64_TrojanDownloader.Wauchos.A/description

 

06. JS/ProxyChanger trójai

Elterjedtsége a februári fertőzések között: 2.70% 

Működés: A JS/Proxy Changer egy olyan trójai kártevő, amely megakadályozza a hozzáférést egyes weboldalakhoz, és eközben titokban átirányítja a forgalmat bizonyos IP-címekre.

Bővebb információ: http://www.virusradar.com/en/JS_ProxyChanger.BV/description

 

07. Win32/Bundpil féreg

Elterjedtsége a februári fertőzések között: 2.29% 

Működés: A Win32/Bundpil féreg hordozható külső adathordozókon terjed. Futása során különféle átmeneti állományokat hoz létre a megfertőzött számítógépen, majd egy láthatatlan kártékony munkafolyamatot is elindít. Valódi károkozásra is képes, a meghajtóinkról az *.exe, *.vbs, *.pif, *.cmd kiterjesztésű és a Backup állományokat törölheti. Ezenkívül egy külső URL címről megkísérel további kártékony komponenseket is letölteni a HTTP protokoll segítségével, majd ezeket lefuttatja. 

Bővebb információ: http://www.virusradar.com/en/Win32_Bundpil.A/description

 

08. JS/TrojanDownloader.Nemucod trójai

Elterjedtsége a februári fertőzések között: 1.54%

Működés: A JS/TrojanDownloader.Nemucod trójai HTTP kapcsolaton keresztül további kártékony kódokat igyekszik letölteni a megfertőzött számítógépre. A program egy olyan URL listát is tartalmaz, amelynek link-hivatkozásait végiglátogatva különféle kártevőket próbál meg letölteni ezekről a címekről, majd végül a kártékony kódokat a gépen le is futtatja.

Bővebb információ: http://www.virusradar.com/en/JS_TrojanDownloader.Nemucod/detail

 

09. HTML/Refresh trójai 

Elterjedtsége a februári fertőzések között: 1.41% 

Működés: A HTML/Refresh egy olyan trójai család, amelyik észrevétlenül átirányítja a felhasználó böngészőjét különféle rosszindulatú web címekre. A kártevő jellemzően a manipulált weboldalak HTML kódjába beágyazva található.

Bővebb információ: http://www.virusradar.com/en/HTML_Refresh/detail

 

10. Win32/Adware.ELEX trójai

Elterjedtsége a februári fertőzések között: 1.21% 

Működés: A Win32/Adware.ELEX egy olyan alkalmazás, amelynek célja további kártékony állományok letöltése, és kéretlen reklámok megjelenítése a fertőzött számítógépen. Általában az internetes böngészőprogram beállításait is manipulálja - például úgy állítja be a kezdőlapnak a saját URL címét, hogy azt csak nagyon nehezen lehet utána megváltoztatni - és működése során különféle kéretlen reklámablakokat dob fel képernyőre. 

Bővebb információ: http://www.virusradar.com/en/Win32_Adware.ELEX.A/description