Weboldal indult a férfi-női bérkülönbség csökkentéséért

forrás: Prím Online, 2017. április 25. 08:30

Ugyanazzal a munkával ma Magyarországon egy nő átlagosan 13,2%-kal kevesebbet keres, mint egy férfi*. Ezen aligha változtathatunk addig, míg a fizetések tabunak számítanak. A Fairfizu.hu oldal e tabu megtörését segíti: első lépésként mindenkinek lehetőséget ad rá, hogy kiszámolja, mennyivel keresne többet vagy kevesebbet a másik nem tagjaként.

Sokan hajlamosak elfogadni, hogy Magyarországon a fizetések nem csupán azt tükrözik, ki hogyan teljesít – hanem például attól is, hogy a munkavállaló nő-e vagy férfi.

 

Amíg a fizetés kérdésköre tabu, nehéz szembeszállni e diszkriminációval: a MagNet Bank által életre hívott FairFizu.hu ezért azt tűzte ki céljául, hogy az egyes emberek egyéni érintettségének megmutatásával indítsa be a témával kapcsolatos társadalmi párbeszédet.

 

A Bank abban bízik, hogy ha a nők tudatára ébrednek, hogy egy adott pozíció milyen átlagfizetéssel jár, tudatosabban és magabiztosabban készülnek majd az állásinterjúkra, könnyebben vállalják fel munkaadóik felé, ha bérkorrekciót kérnek, és – nem utolsó sorban – idővel a munkaadók hozzáállása is megváltozik majd.

 

 

Az oldal azonban nem csak nőknek szól: a Bank hisz benne, hogy egy átláthatóbb társadalom mindannyiunk közös érdeke. „Fair munkakörnyezetben mindenki biztos lehet benne, hogy érdemes maximális erőbedobással dolgoznia, hiszen a fizetése ezen múlik – ezért is gondoljuk, hogy ez a téma mindannyiunk közös ügye.” – fogalmazott Molnár Csaba, a MagNet Bank közösségfejlesztési igazgatója.

 

„A MagNet Bank nem tesz különbséget nemek közt a fizetésekben sem.” ¬– tette hozzá.  „Ezért is tudtuk nyugodt szívvel feltölteni az adatbázisba teljes bértáblánkat… Reméljük, hamarosan más vállalatok is követik példánkat. Bízunk benne, hogy kampányunk hatására mind több hazai vállalkozás válik elkötelezetté a nők korrekt anyagi elismerése iránt.”

 

A fairfizu.hu oldalon működő kalkulátor használata teljesen anonim, ugyanakkor a Bank bízik abban, hogy sokan megosztják majd saját, konkrét összeget nem említő eredményüket ismerőseikkel – azaz azt, hogy az ő fizetésük átlagosan hány százalékkal lenne több vagy kevesebb az ellentétes nem tagjaként. 

 

*Forrás: KSH, Nők és férfiak Magyarországon, 2015 – http://www.ksh.hu/apps/shop.kiadvany?p_kiadvany_id=499237v