Május 12-én egy hatalmas zsarolóprogram támadás indult több szervezet ellen világszerte. A Kaspersky Lab kutatói elemezték az adatokat és megerősítik, hogy a vállalat védelmi rendszerei legalább 45.000 fertőzést észleltek összesen 74 országban, többségüket Oroszországban.
A WannaCry vírus által megtámadott TOP 20 ország
A zsarolóprogram a Microsoft sebezhetőségét (Microsoft Security Bulletin MS17-010) kihasználva fertőzte meg az áldozatokat. Az exploit („Eternal Blue”), amelyet használtak a támadás során eredetileg a Shadowbrokers csoport használt április 14-én.
Miután a támadók bejutottak a rendszerbe, telepítettek egy rootkitet, amely lehetővé teszi számukra a szoftver letöltését az adatok titkosításához. Ezután a rosszindulatú program titkosította a fájlokat. A követelmény 300-600 dollár értékű bitcoin valuta, majd fokozatosan nőtt az idő elteltével.
A Kaspersky Lab szakértői jelenleg próbálják meghatározni, hogy lehetséges-e a támadásban rögzített adatok visszafejtése – annak érdekében, hogy a lehető leghamarabb megírják a dekódoló programokat.
A Kaspersky Lab termékei eredményesen észlelik a támadásokban használt rosszindulatú programokat a következő nevek alapján:
A Kaspersky Lab az alábbi lépéseket javasolja a fertőzés csökkentésének érdekében:
A WannaCry vírus által megtámadott országok a támadást követő első néhány órában
Bővebb információt a WannaCry támadási módszeréről valamint annak indikátorairól a Securelist oldalon talál.
"A kórházak elleni internetes támadás hírei rávilágítanak arra, hogy a kibertámadók egyre kreatívabbá és professzionálisabbá válnak, és felhívja a figyelmet arra az általunk már jelzett problémára, miszerint a számítógépes bűnözők a magánfelhasználók elleni támadásokat felhasználják a vállalkozások ellen irányuló támadásokra.” – nyilatkozta David Emm, a Kaspersky Lab vezető biztonsági szakértője.
Május 15-én a Kaspersky Lab további 500 új támadás-kísérletet észlelt ügyfelei körében. A tegnapi nap folyamán Neel Mehta, a Google egyik kutatója hasonlóságot vélt felfedezni a WannaCry programsorában a 2015-ben a Lazarus csoport által használt kódjával. A Lazarus csoportot teszik felelőssé többek között a Sony elleni támadásért, valamint a bangladesi központi bank elleni 23 milliárd forint (81 millió dollár) összértékű rablásért.
A WannaCry vírus kód és a Lazarus csoport által használt kód