A valódi gyárak összekapcsolása a virtuális valósággal meghatározó szerepet fog betölteni a globális gyártói folyamatokban. Az olyan akadályok leküzdésére, mint például a komplex működtető rendszerek vagy az adatok inkompatibilitása, a gyártók robotokat fognak beépíteni a már működő gépek és rendszerek hálózatába. A professzionális alkalmazásokban a robotok már jelentős hatással vannak az olyan területeken, mint például az összeszerelés, csavarozás, hegesztés vagy a csomagolás.
A gyártó cégek nem térhetnek ki az alól, hogy becsomagolják termékeiket, még akkor sem, ha ez egyhangú vagy akár megerőltető az alkalmazottaik számára. Ezen a ponton léphet be a folyamatba az automatizáció, amelynek köszönhetően a vállalatok érdekesebb és kreatívabb feladatok elé állíthatják alkalmazottaikat, miközben az ismétlődő munkákat más gyorsabban és olcsóbban végzi el.
Pár éve az automatizáció még azt jelentette, hogy a gyártóknak egy vagyont kellett költeniük méretes és nehéz ipari robotokra, amelyeket biztonsági kerítéssel kerítettek el, nehogy baleset érje az alkalmazottakat. Ma már viszont kisméretű, rugalmas és könnyűsúlyú robotokat – más szóval együttműködő, azaz „kollaboratív robotokat”, röviden „kobotokat” – használnak arra, hogy ismétlődő feladatokat automatizáljanak, méghozzá jóval megfizethetőbb módon.
A norvég hústermelő Nortura-nak szüksége volt például a palettázási folyamatának optimalizálására, de korlátozott alapterülettel és szűkös költségkerettel rendelkeztek. A megoldást a Universal Robots UR10 típusú robotjában találták meg, amely a mennyezetre szerelve nagyteljesítményű raklapozó rendszert biztosított a normálisan szükséges hely egyötöd részén. „Megközelítőleg 10-20%-át használtuk fel annak az alapterületnek, amelyre egy hagyományos robotnak szüksége lett volna.” – mondta Lars Bårdgard Åstveit, a közreműködő Rocketfarm AS fejlesztője.
A Universal Robots azon ügyfelei, akik a csomagolási feladatokat a kobotokra bízták, több száz emberi munkaórát spórolnak meg évente, ezzel is csökkentve az ideiglenes munkaerőre való támaszkodásukat. Emellett nem csak a helykihasználás gazdaságosabb, hanem a munkahelyi balesetek száma is csökken, a termelékenység pedig egyre csak javul.
De akár csomagolásra, akár más feladatok ellátására használják őket, nem csak a piacvezető vállalatok engedhetik meg őket maguknak, hanem a kis- és közepes méretű vállalkozások is kihasználhatják az általuk nyújtott előnyöket.