Hanyas vagy?

Guttray László Guttray László, 2000. november 27. 23:55
Ha azt mondod, négyes, azt mondom, Pentium. Ha viszont hatost mondasz, ma már azt kell mondanom, Netscape. Mi fél bitekből is megértjük egymást…
Aki emlékszik a 8088-as vagy az x86-os processzorokra, az akkori "szédítő" sebességekre, az tudja csak igazán érzékelni, mit is jelent ma az 1,4 vagy 1,5 GHz-es órajel…

Persze nem árt megemlékezni a Netscape első verziójáról sem, amikor már éppen hogy böngészhető volt a net, a sávszélesség fogalma helyett azonban sokkal inkább a sávkeskenységet kellett használni, és sokáig azért rajongtunk a grafikai elemektől mentes weboldalakért, mert fél napon belül le lehetett letölteni egyoldalnyi információt…

Hanyas vagy?

15-ös vagy 17-es? Netán 19-es? Akkor ezt biztosan inchben kell érteni, és a monitorok képátlójára vonatkozik. Mi fél collokból is megértjük egymást... De emlékszik még valaki a 14 inches monokróm képernyő zöldes színére? Pedig mennyire csodáltuk…

És most azt mondod, 1200x600? Tudom, ne is mondd, ezúttal a nyomtatófelbontásokról beszélünk, de azt is tudom, hogy már a komputerbontóban sem találunk olyan printert, amely az egykor álomhatárnak tűnő 300 dpi-vel működik, és varázslatos fekete-fehér ábrákat jelenít meg a papíron, szerencsés esetben csak alig elmázolva az ábrát.

Azt mondod, 180? Azt mondom, gigabájt. Igen, itt tart most a merevlemezgyártás világcsúcsa, ami egyelőre az árcsúcsot is jelenti, de néhány hónap múlva szinte ugyananynyiért vásárolhatjuk majd meg a rekordert, mint öt-hat évvel ezelőtt a 180 megabájtosat.

Az informatikai körúton folyamatosan járnak a fejlesztői villamosok, a 4-es és 6-os jelzést folyamatosan cserélik nagyobb és még nagyobb verziószámokra, úgy tűnik, ezeknek a járatoknak nincs is végállomása.

Moore törvénye - amely azt a tapasztalatot fogalmazza axiómába, amelyben meghatározták, hogy a komputerek számítási kapacitása 18 hónaponként megduplázódik - kibővítve is igaz, az informatika fejlődési sebessége minden területen félelmetes.

Akkor jósolhatunk?

Próbáljuk meg kitalálni, hányas szám szerepel majd akkor a Netscape után, ha már

a Pentium után rajzoljuk a 6-ost? Azt tudjuk, hogy nem sok idő telik el addig, biztos, hogy 4-es és 6-os villamos akkor még jár a budapesti körúton.