Thuróczy György, az Országos Sugárbiológiai és Sugáregészségügyi Kutató Intézet osztályvezetője a debreceni tanácskozáson arról számolt be, hogy hatezer mérést végeztek mobiltelefon bázisállomások környékén, és vizsgálták az elektromágneses terek egészségügyi kockázatát. Megállapították, hogy a bázisállomások sugárzása igen alacsony, nagyságrendekkel alatta marad az egészségügyi határértékeknek, s indokolatlanul nagy a lakossági félelem ezen a téren. A szakember megemlítette, hogy bár a mobiltelefonok sugárzása is az egészségügyi határérték alatt van, azt megközelítheti.
Thuróczi György megnyugtatásul elmondta: a magyar egészségügyi szabvány e tekintetben is lényegesen szigorúbb, mint az EU-előírások, s örvendetes, hogy a napokban megjelent a magyar határértékeket rögzítő egészségügyi miniszteri rendelet.
A vizsgálatok eredményeként közölte azt is: olyan csekély a mobil bázisállomások sugárzása, hogy azokat gyermekintézmények közelében és kórházakban is telepíthetik.
Kérdésre válaszolva cáfolta, hogy az antenna nélküli - belső antennás - mobiltelefonok nagyobb veszélyt jelentenének, ellenkezőleg kisebb a sugárzásuk. Ugyancsak előnyös a fülhallgató, az úgynevezett head set használata, amelynek alkalmazásával lényegesen csökken a fejet érő és ott elnyelődő sugárzás.
Egy gyerekek körében végzett angliai felmérés szerint a mobiltelefont használó fiatalok körében kevesebb a dohányos, a "felnőtt-érzést" ugyanis a cigaretta helyett a mobil készülék pótolja - ismertette a kutató.
Damjanovich Sándor akadémikus, a Debreceni Egyetem (DE) orvostudományi centruma biofizikai és sejtbiológiai intézetének igazgatója a tanácskozáson elmondta: nincs az a sugárfajta, aminek ne lehetne káros hatása. Vizsgálataik szerint a mobiltelefon használata kismértékű hőhatást eredményez a fejben, kitágítja az ereket. Ugyanakkor az adott energia és frekvencia tartományok mellett rendkívül kicsi veszélyt jelentenek, "de hogy nincs hatása a szervezetre, azt kimondani nem lehet" - mondta a professzor.