A Dell közzétette éves 2020 Legacy of Good jelentését, mely szerint a vállalat továbbra is hosszú távon elkötelezett a társadalmat és munkavállalókat szolgáló, valamint környezetvédő céljainak elérésére. A jelentés a 2018-as üzleti évben (2017. febr. 4. – 2018. febr. 2. között) tett erőfeszítéseket foglalja össze. A Legacy of Good program egy fenntartható és sikeres jövő megteremtéséért jött létre, amelyben a Dellnek komoly felelőssége van.
A Dell fő célja, hogy a technológia segítségével járuljon hozzá az emberiség fejlődéséhez. Ennek elérésében a Legacy of Good az egyik olyan kötelezettségvállalás, melynek keretében a Dell a technológiát és szakértelmét arra használja fel, hogy legnagyobb pozitív hatást tudja gyakorolni az emberekre és a bolygónk megóvására. A vállalat számára mindez azt jelenti, hogy olyan innovatív megoldásokba fekteti erőforrásait, melyek csökkentik a környezet terhelését, támogatják a jól átlátható ellátási lánc kialakítását, biztosítják a befogadó munkavállalói környezeteket és segítik a hátrányos helyzetű közösségek életét.
„A Legacy of Good program jól tükrözi, hogy milyen eredmények érhetők el, ha az emberek és a technológia erejét egy konkrét cél érdekébe állítjuk. Vevőink, partnereink és csapataink minden eddiginél több energiát fektetnek ebbe a munkába és továbbra is azon dolgozunk, hogy innovatív módszereket találjunk erőforrásaink felhasználására, a hulladék csökkentésére, a befogadó közösségek elismerésére és a leginkább nélkülözők igényeinek kielégítésére” – mondta Christine Fraser, a Dell felelősségvállalásért felelős vezetője.
Fenntartható dizájn és innováció
A Dell meggyőződése, hogy a körkörös gazdaságra való áttérés kiemelkedően fontos az emberiség jövőbeni fejlődése szempontjából. A vállalat az ellátási lánc területén szerzett szakértelmének, a tervezési stratégiának és a globális elektronikai újrahasznosítási infrastruktúrának köszönhetően egyedülállóan kedvező helyzetben van egy körkörös gazdasági modell megvalósításához. A Dell egyebek mellett az alábbi területeken is úttörő szerepet tölt be a fenntartható tervezés fejlesztésében:
- Zárt láncú újrahasznosítás: A jelentéssel egyidőben a Dell bevezette a zárt láncú műanyag újrahasznosítást európai vállalati termékkínálatában, melynek során több mint 15 tonnányi, elektronikus hulladékból kinyert műanyagot épített be új, vállalati piacra szánt termékeibe. Az olyan globális újrahasznosítási programok, mint a Goodwill Industries céggel közösen megvalósított Dell Reconnect és az Asset Resale and Recycling Services keretében immár összesen több mint 9 ezer tonna újrahasznosított műanyagot és aranyat használtak fel új számítógép-alkatrészek előállítására. A Dell 2013 óta összesen 33 ezer tonna újrahasznosított anyagot használt új termékeihez, ezzel a vállalat jó úton halad a 2020-ra kitűzött 45 ezer tonnás cél eléréséhez.
- Arany visszanyerés: A Dell ezzel párhuzamosan tett az arany körforgásáért is, ugyanis az elektronikus hulladékból kinyert arany már megtalálható a Dell Latitude 5285 2 az 1-ben számítógép alaplapjában, valamint a Nikki Reed által alapított Bayou with Love márkával együttműködve a The Circular Collection nevű ékszerkollekciók alapanyagai között. A Trucost által készített tanulmány szerint a Dell-lel együttműködő Wistron Green Tech által irányított arany-visszanyerési eljárás 99 százalékkal alacsonyabb környezetterheléssel jár, mint a hagyományos aranybányászat. A program a 2018-as CES-en (Consumer Electronics Show) megkapta a Best of People’s Choice közönségdíjat.
- Elektronikus hulladékok globális nyomon követése: A Dell idén kísérleti jelleggel bevezeti a használt elektronikus alkatrészek újrahasznosításának nyomon követésére szolgáló technológiát. Az új program mellett a Dell a Basel Action Network hálózattal együttműködve nyomkövető eszközöket vezet be a felhasználói visszavételi program keretein belül. A többféle módszer használata jobban átláthatóvá teszi az újrahasznosítható gépek helyzetét, ami ahhoz szükséges, hogy a Dell biztosítsa a magas környezetbarát színvonalat partnerei számára. Az eredményekről a kísérleti időszakot követően körülbelül 12 hónappal lesz elérhető jelentés.
- Az óceánból kinyert műanyaghulladékok hasznosítása: A Dell az óceánból kinyert műanyaghulladékból készült csomagolásban szállítja XPS 13 2 az 1-ben laptopját. Ezt – a CES kiállításon a legjobb innovációért járó díjjal jutalmazott – csomagolást az év második felében az XPS termékcsalád többi tagjánál és a vállalati termékeknél is alkalmazni fogják. Az erőfeszítések hatásának felmérése érdekében a Dell a Lonely Whale szervezettel közösen megalkotta a NextWave konzorciumot, melynek célja az óceánból kinyert műanyaghulladékok gyártásban történő használatának felmérése, valamint az érintett felek számára jelentkező gazdasági és társadalmi előnyök megteremtése. A NextWave reményei szerint öt év alatt 1300 tonna műanyagot sikerül majd kinyerni az óceánok vizéből, ami megfelel 66 millió ásványvizes palack mennyiségének.
Átlátható és sokrétű ellátási lánc kialakítása
A Dell egyik fő célja egy innovatív, sokrétű, etikus és átlátható ellátási lánc fenntartása, mely világszerte jó munkakörülményeket és fenntartható módszereket biztosít a cég beszállítói számára. Főbb eredmények:
- Egy új, virtuális valóság alapú megoldás segítségével a felhasználók körbenézhetnek egy beszállító üzemében, megnézhetik a dolgozók körülményeit a gyárban, és figyelemmel kísérhetnek egy vevők és dolgozók részvételével zajló megbeszélést. A 360 fokos videók a Dell ellátási láncát bemutató oldalán érhetők el.
- A vállalat az elmúlt 6 évben évente több mint 3 milliárd dollár megrendelést adott nők és kisebbségek tulajdonában álló beszállítóknak és kisvállalkozásoknak.
- A vállalat ellátási láncában több mint 200 000 dolgozó vesz részt a heti munkaidő-monitorozási programban.
- A Dell évente kétszer tesz közzé jelentést az ellátási lánc fenntarthatóságával kapcsolatos legfontosabb témákról. A jelentések ide kattintva érhetők el.
A munkavállalók aktivitásának ösztönzése
A ma megvalósított innováció fennmaradásának egyetlen záloga, ha minden munkavállalót bevonunk a folyamatokba, és a jövő generációját is felvértezzük azokkal a készségekkel, amelyek szükségesek a boldoguláshoz az egyre inkább technológiaorientált világban:
- A Dell továbbra is olyan rugalmas munkakörnyezetek kiépítésén dolgozik, amely támogatja a különféle munkastílusokat. A vállalat dolgozóinak több mint 58 százaléka hetente legalább egyszer élt a Dell által nyújtott távmunka-lehetőséggel. A cég 2018-ban a 9. helyet érte el a 100 legjobb távmunka-lehetőséget kínáló vállalat rangsorában.
- A Dell immár 14. éve sorozatban 100 pontot ért el a HRC Corporate Equality Index (vállalati egyenlőséget mérő) mutatóban.
- Az Ethisphere® Institute sorozatban ötödik éve a világ legetikusabb vállalata címet adományozta a Dellnek.
- Amikor a Dell munkavállalóit megkérdezték, mennyire ajánlanák vállalatukat másoknak, mint ideális munkahelyet, a cég 44 pontot ért el az Employee Net Promoter Score (eNPS) (munkavállalói ajánlási) mutatószámban. Az iparágban a jól teljesítő vállalatok szintjét a 20 pontos érték képviseli (Bain & Company).
- Az aktív szerepvállalás jegyében a Dell munkatársainak több mint 28 százaléka tagja valamilyen munkavállalói erőforrás csoportnak (Employee Resource Group, ERG). A Dell 60 országban 13 ilyen csoportnak ad helyet, melyek összesen 338 témakört ölelnek fel.
- A Dell stratégiai tanítási programja keretében idén több mint 1 millió ember kapott hozzáférést különféle technológiákhoz és technológiai ismeretekhez. A vállalat 2013 óta összesen 11,2 millió embernek segített.
- A Dell 2014 óta 50 millió dollárt fordított a hátrányos helyzetű fiatalok számára szervezett tudományos, technológiai, műszaki és matematikai (STEM) kezdeményezésekre.
Technológia alkalmazása ott, ahol a legnagyobb szükség van rá
Globális vállalatként a Dell meggyőződése, hogy az együttműködés a kulcs a világ előtt álló számos kihívás megoldásához. Idén India kormányával és a Tata Trusts cégcsoporttal közösen elindult el a Digital LifeCare nevű, felhő alapú analitikai megoldás, mely India 150 körzetében közel 37 millió, 30 év feletti ember egészségügyi szűrését hivatott elősegíteni, valamint támogatja az egészséggel kapcsolatos tendenciák kormány által végzett nyomon követését.
A Dell kötelezettségvállalásaival kapcsolatos további információkért, ezen belül a részletes esettanulmányok megtekintéséhez és a vállalat céljainak részletes ismertetéséhez látogasson el a www.legacyofgood.dell.com oldalra.