Clarke a második, biztonságos internetre való belépést egy olyan ajtóhoz hasonlította, amely elött két fegyveres őr áll, akik senkit sem engednek be névtelenül, vagy engedély nélkül. "Ebben a zónában a biztonság és a titkosság egészen addig megoldható dolog lenne, amíg biztosítható lenne, hogy névtelenül senki se tudjon belépni a hálózatba." - mondta.
Clarke azután jött elő sajátos második internetes víziójával, miután felvázolta a hallgatóságnak, hogy a biztonsági szakértők manapság mennyire aggódnak a nagyon rossz hálózati biztonság miatt. Elmondta, hogy az Egyesült Államok nemzeti informatikai infrastruktúrájába történő betörések meggátolására alkalmas második internet az ő saját ötlete, és nem része a jelenlegi közigazgatási álláspontnak.
"Egy új elektronikus rezsim van kialakulóban országunkban, de világszerte mindenhol tapasztalható ehhez hasonló dolgok kialakulása. Most minden az IT hálózatoktól függ. Nemzeti biztonságunk megszilárdításában nagy szerepet játszik a hálózatok biztonságosabbá tétele." - mondta Clarke.
"Jelenleg sajnos a nemzet legfontosabb információi is áthaladnak a nem túl biztonságos nyilvános hálózatokon. Mivel az internetet senki sem tervezte, csak úgy kialakult magától, így a kezdetektől fogva nagyon nagy a hálózaton keresztüli adatlopások, betörések és károkozások esélye."
Szerintem azonban egy ilyen második, "teljesen biztonságos" internet létrehozása csak ideig-óráig jelenthetne valamilyen megoldást. Az esetet leginkább az autólopásokhoz tudnám hasonlítani, ahol a tolvajok mindig egy lépéssel előrébb járnak az autógyárak biztonsági megoldásaihoz képest. Saját véleményem szerint a számítógépes hálózatok 100 százalékos biztonsága egyelőre csak utópia marad, azonban értékelendő, hogy valakik legalább foglalkoznak a témával, még ha nem is mindig a legjobb oldalról közelítik meg a megoldást.