Az MKIK GVI (Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet) 2019 májusában készült kutatása szerint hazánkban igen nagy az automatizálási potenciál, ám mégis az a jellemző, hogy az automatizációs befektetések száma nem éri el az elvárt mértéket.
Az ipar világában az automatizáció lassan a mindennapok részévé válik, minden gyártással foglalkozó cégnek e felé szükséges nyitnia, ha meg akarja tartani versenyképességét. Az automatizáció azonban nem pusztán versenyelőnyt jelent a vállalatok számára, hanem a túlélés eszköze is a piacon. Az automatizáció növekvő szerepét régiónkban az IFR (International Federation of Robotics) 2018-as összefoglaló riportja is jól szemlélteti, amely szerint Közép- és Kelet-Európában is egyre nagyobb az érdeklődés a robotok iránt. Az előrejelzések szerint ez a tendencia 2018 és 2021 között tovább fog folytatódni, elsősorban a nemzetközi autógyártó vállalatoknak köszönhetően, akik olyan projekteken dolgoznak jelenleg is, amelyek várhatóan hatással lesznek a robotok további értékesítésre is.
A kisméretű cégek automatizálnak legkevésbé
Az MKIK GVI 2019. májusi kutatásából kiderül, hogy a csaknem 6800 megkérdezett hazai cég közül mindössze 66% vitt véghez automatizációs vagy digitalizációs fejlesztést az elmúlt három év során. A legalacsonyabb automatizálási potenciál a kisméretű cégekre jellemző, főként a 10 fő alattiakra, a 10-19 fő közöttiekre, illetve a 20-49 főt foglalkoztatókra, amelyet 1.ábra is jól szemléletet. A vállalatok elsősorban a gyártásra fókuszálnak, amikor automatizációs vagy digitalizációs fejlesztésekben gondolkoznak. A magyar gyökerekkel is rendelkező, dán robotikai cég, az OnRobot és disztribútorai szerint Magyarországon a cégek alacsony automatizálási befektetései a lehetőségek ismeretének és az erőforrások hiányára vezethetők vissza. Emellett az OnRobot és dizstribútorai a kutatás alapján a magyarországi cégek esetében további problémaként a munkaerőhiányt nevezték meg kihívásként, amely szintén alátámasztja az automatizáció fontosságát a piaci versenyben.
Bizakodásra ad azonban okot, hogy a válaszadó cégek körülbelül fele (47 %) jelezte, hogy a következő három évben automatizálás vagy digitalizálás jellegű fejlesztést tervez végrehajtani.
Az OnRobot és disztribútorainak tapasztalata szerint a nagy súlyokat elbíró, anyagmozgató eszközök (akár az AGV-k) és nagyobb léptékű darabok mozgatásához, rakodásához való robotok a legnépszerűbbek, amelyekkel a vállalatok automatizálják folyamataikat. Népszerűek a különböző manipulátorok is, amelyek egyszerűen végzik el az operatív jellegű munkákat. A kollaboratív robotok, ipari robotok, célgépek szintén a legkedveltebb termékek között szerepelnek. Itthon leggyakrabban pick&place, logisztikai feladatok, palettázás valamint összeszerelés és feeding feladokat automatizálnak a vállalatok.
Az automatizáció éllovasai: a végszerszámok
Az együttműködő robotokban megvan a potenciál arra, hogy az ipari automatizáció alapvető alkotóelemeivé váljanak, az ún. EOAT eszközök segítségével pedig mindez egy következő szintre emelhető, iparágtól függetlenül. Az ipari automatizálás számára készült megfogó- és érzékelő rendszerek segítségével valóban együttműködő alkalmazásokat lehet kifejleszteni. A végszerszámok telepítése és egyszerű programozása időt spórol az alkalmazások összeállítása, és a gyártási ciklusok során is, ami növeli a termelékenységet és gyors megtérülést biztosít a teljes gyártó cég számára.
„Az együttműködő robotok piaca kétszámjegyű növekedési mutatókkal halad előre, aminek köszönhetően az ipari automatizáció úttörő fejlődése egy új valóságot teremt, ahol a kobotkar egy alapvető tartozékká válik, és a valódi innováció már az End-of-Arm Tooling, azaz a végszerszámok körében történik. Annak érdekében, hogy támogatni tudjuk ezt a növekedést, csökkentenünk kell a kobotok telepítéséhez szükséges időt, hogy a gyártóvállalatok még több robotot tudjanak alkalmazni ugyanazzal a személyzettel. A jövőt illetően az intelligens és zökkenőmentesen integrálható End-of-Arm Tooling még nagyobb jelentőséggel fog bírni az együttműködő alkalmazások kapcsán.” – nyilatkozta az év elején Enrico Krog Iversen, az OnRobot vezérigazgatója.
A kutatással kapcsolatosan az OnRobot közreműködő disztribútorai a B&O Kft., a KLS-2000 Kft., a Vajda-Művek Kft., az XXL Mechanika Kft., és a Vesz-Mont Kft. voltak.