Szalai András, a Process Solutions Kft. partnere és ügyvezető igazgatója foglalta össze szakmai meglátásait és tapasztalatait azzal kapcsolatban, hogy hogyan alakul a számviteli szakma jövője, milyen változások érik a könyvelő vállalatokat, és milyen hatást gyakorol az ágazatra az egyre nagyobb szerephez jutó technológiai fejlődés.
Nemzetközi és hazai viszonylatban is gyakori téma az, hogy az automatizáció térnyerése miatt szakmák széles skálája kerülhet veszélybe, és a következő 20 évben közülük több teljesen elavulttá válhat, így a számviteli szakma jövője is kérdéses. A PS egyik vezetője szerint a tévhitekkel ellentétben a könyvelő szakma esetében ez nem ilyen egyszerű kérdés, mert a számviteli szakemberek kulcsfontosságú üzleti információkat kezelnek, így nélkülözhetetlenek a vállalatok számára. Nem csak a pontos és naprakész könyvelést valamint a jogszabályoknak való megfelelést biztosítják, hanem minden szükséges intézkedést megtesznek azért, hogy az ügyfelek is tisztában legyenek a jogszabályváltozások és a gazdasági környezet rájuk gyakorolt hatásával.
Az tény, hogy a könyvelői szakma világa megváltozott, hiszen új információforrások jelentek meg, azonban ezzel egyidejűleg az adatok rögzítésének és bemutatásának kihívásai csökkentek, az egyszerű teljesítés pedig már kevésnek bizonyult a megbízható és kiemelkedő tanácsadói vállalkozásként való működés biztosításához. Elengedhetetlenné vált azon eszközök használata, ahol az ügyfél valós időben tudja követni a vállalkozás eredményének alakulását, hiszen még a korábbi időszakhoz képest is nagyobb mértékben várják el az átláthatóságot és minden előnyt, amely ezen rendszerek használatával jár. Az átalakulások következtében az ágazat ambíciózus számviteli cégei pedig szakadatlanul keresik az innovációt és fejlődést hozó eszközöket, mert elsődleges céljukká nőtte ki magát az, hogy tanácsadóik még többet tudjanak meg a legfrissebb pénzügyi trendekről.
Az igazgató is tapasztalja azt, hogy a legtöbben a gépi tanulás és a mesterséges intelligencia fogalmát a szakma kihalásával azonosítják, miközben szerinte a könyvelők olyan szintű hozzáadott értéket jelentenek a cégek számára, amely szerepet az automatizálás csak megerősít úgy, hogy nagyobb hatékonyságra, gyorsabb munkavégzésre és folyamatos növekedésre ad lehetőséget. A számvitel gondoskodik arról, hogy semmilyen bírsággal vagy egyéb szankcióval járó pénzügyi hiba ne következhessen be egy cég működése során, valamint alkalmazza az adójogot és lépést tart az új törvényekkel is, amelyhez kapcsolódó elbírásáli ügyeket a gépek nem tudják lebonyolítani.
Az új technikai eszközök alkalmazása mellett a szakmát az is jelentősen befolyásolja, hogy az ügyfelek már nem elégednek meg azzal, ha egy könyvelő a szolgáltatások széles skáláját nyújtja, hanem arra is igényük van, hogy hozzáadott értékeket kapjanak: mint például a folyamatos konzultáció lehetőségét, a proaktivitást vagy szakmai eseményeken való részvételt.
A szakember elmondása szerint még mindig hatalmas jelentősége van annak, hogy az adott ügyfél hogyan vélekedik a könyvelési szolgáltatóról, és milyen mértékben épül ki számára a bizalom, amely alapján másnak is megemlíti vagy ajánlja az általa már igénybe vett szolgáltatásokat. Így célszerű folyamatosan szem előtt tartani azt, hogy azokat a vállalatokat nem állíthatja félre a techológia, akik képesek a változó környezettel együtt megújulni, hiszen időben megtanulják azt, hogy miként alkalmazzák és hogyan viszonyuljanak hozzá. „A PS az alapítása óta eltelt 20 év alatt számos szakmai kihívással bírkózott meg, de az végig elősegítette cégünk dinamikus fejlődését, hogy az ügyefeleink és a partnereink is folyamatosan aktív részesei a könyvelő szakma változásának, és támogatják a professzionális megújulást" - mondta el az ügyvezető.