Braille leírást és hangos építési útmutatót készített a LEGO

forrás: Prím Online, 2019. augusztus 29. 15:30

A Matthew Shifrin, vak vállalkozó által inspirált új építési útmutatók a LEGO kockákkal való játékon keresztül segítik a látássérült gyerekeket az építésben és a tanulásban.

Egy barátok közötti kedves gesztusként indult Boston külvárosából, mára pedig a LEGO Csoport globális kísérleti projektje – az új kezdeményezés a mesterséges intelligencia segítségével igyekszik még elérhetőbbé tenni a LEGO játékélményt a látássérültek számára. A neve: LEGO Audio és Braille Építési Útmutatók. 

 

Az ötlet Matthew Shifrintől származik, aki születése óta vak. Már egészen kicsi korától rajongott a LEGO szettekért, azonban egyes LEGO építési útmutatók kapcsán mindig segítségre volt szüksége.

 

„A barátom, Lilya leírta nekem az építés lépéseit, amelyeket aztán feltöltöttem egy olyan rendszerbe, aminek segítségével aztán egy Braille olvasón, az ujjaimmal el tudtam olvasni őket. A kedvemért megtanulta a Braille írást, hogy támogasson a LEGO iránti szenvedélyemben, számtalan órát töltött azzal, hogy a LEGO útmutatókat Braille-re fordítsa nekem.”

 

 

Shifrin elmerült a személyre szabott útmutatóiban, és olyan modelleket épített meg, mint a LEGO Creator Expert Sydney-i Operaház vagy a londoni Tower Bridge, utóbbi 850 oldalas volt. Életében először egymaga is meg tudta építeni a LEGO szetteket anélkül, hogy valakitől segítséget kellett volna kérnie.

 

„Ez nagyon fontos egy vak gyerek számára, hiszen nem sok olyan eset lehetséges, amikor azt mondhatja a szüleinek: Anyu, apu, nézzétek! Ezt én építettem!” – mondta Shifrin. – „Vak gyerekként nincsen hozzáférésünk olyan dolgokhoz, amelyek a látó gyerekek számára megszokottak. A LEGO kockák segítséget nyújtanak abban, hogy megismerjük a környezetünket, és lássuk a világot. Ez nagyon fontos, hiszen a vak gyerekeket sokszor kihagyják a közösségi dolgokból, különösen az általános iskolában, de a LEGO építés egy olyan dolog, amiben mi is részt tudunk venni.”

 

Amikor 2017-ben Lilya sajnálatos módon elhunyt, Matthew eldöntötte, hogy úgy szeretne az emléke előtt tisztelegni, hogy másokkal is megosztja a vakok és gyengénlátók számára készített LEGO építési útmutatókról szóló ötletét. Egy barátján keresztül, aki a Massachusetts-i Technológiai Intézet (MIT) média laborjában dolgozik, sikerült felvennie a kapcsolatot a LEGO Csoport Kreatív Játék Laborjával.

 

A csapat megkereste az ötlettel az Osztrák Mesterséges Intelligencia Kutatóintézetet, amely kifejlesztett egy új AI szoftvert, ami LXFML (LEGO Exchange Format Mel Script) lépésekké alakítja a digitalizált képes építési útmutatókat úgy, hogy Braille írásos leírások, illetve hangos útmutatók legyenek.

 

 

„Matthew története jól bemutatja a LEGO élmény erejét, amely összehozza az embereket, segít az önbizalomépítésben és kreativitásra sarkall. Megtiszteltetés volt Matthew-val dolgozni, a lelkesedése és energiája inspiráló.  De ami a legfontosabb, a kezdeményezése segíteni fog a látássérült gyerekeknek világszerte, hogy megtapasztalják ugyanazt az örömöt és büszkeséget amikor építenek, mint az összes LEGO rajongó” – mondta Fenella Blaize Charity, a LEGO Csoport kreatív igazgatója. Az első négy útmutató egy Classic, egy LEGO CITY, egy LEGO Friends és egy LEGO Kaland 2 szetthez lesz. A vásárlók választhatnak, hogy meghallgatják a hangos útmutatót a monitorolvasójuk segítségével, vagy a LEGO Csoport által biztosított hangot használják, vagy pedig elolvassák az útmutatót a braille olvasójuk segítségével. A négy útmutatóval kapcsolatos vásárlói visszajelzésektől függően, amelyeket 2019 végéig várnak, további Audio és Braille útmutatók kiadása van tervben 2020 első felében.

 

Míg ezek az útmutatók rendkívüli innovációt jelentenek, még mindig sok fejlesztés van hátra az AI szoftver fejlesztése és az automatizálási folyamatok terén. A hosszú távú terv az, hogy több nyelvet is bevonjanak és a jövőben minden LEGO szetthez készüljön ilyen útmutató – azonban a legfontosabb továbbra is az, hogy örömteli és magas minőségű tanulási lehetőséget kínáljanak a játékélményen keresztül.

 

A kísérleti program csupán négy hónappal a LEGO Braille Kockák bejelentése után indult. A kezdeményezés célja, hogy a látássérült gyerekeknek játékos és befogadó módon segítsen megtanulni a Braille-t. A LEGO Csoporttal közös fejlesztésben mindkét projektet a LEGO Alapítvány finanszírozta.


„Amikor megépítek egy szettet, jobban el tudom képzelni, hogy hogyan néz ki egy épület, milyen az elrendezése és a felépítése. A vakok számára a LEGO szettek az igazi épületek 3D-s miniatűr változatai a kétdimenziós képek helyett. A LEGO kockák lehetővé teszik számomra, hogy olyan dolgokat lássak, amelyeket lehetetlen felfedezni érintés által, például egy közel-keleti palota boltíveit vagy a londoni Tower Bridge tornyait.


Szeretném elérhetővé tenni az útmutatóimat a vakok közössége számára. Szeretném, ha minden vak ember számára lehetővé válna, hogy letöltse az útmutatót, megvegyen egy szettet, megkérjen egy látó embert, hogy kiválogassa az elemeket és egyenrangúnak érezze megát egy látó építővel. Célom, hogy minden vak ember úgy érezze, hogy az egykor lehetetlen most lehetővé vált, és megépíthetik saját miniatűr LEGO világukat.”

 

 

Matthew Shifrin

Matthew eredeti munkáját az alábbi linken fedezheted fel: legofortheblind.com/instructions/ azonban érdemes szem előtt tartani, hogy az útmutató haladó építők számára készült.

 

TÉNYEK: