Az ABB „Zéró kibocsátásért " küldetése egy fenntartható társadalom jövőképe

forrás: Prím Online, 2020. január 27. 09:30

A németországi Lüdenscheidben lévő telephelyén az ABB kidolgozta a fenntartható városok és ipar jövőjének egy modelljét, az első szén-semleges és energia-önellátó gyártóüzemének felépí-tésével, írja Tarak Mehta, az ABB Energetika (Electrification) üzletágának elnöke.

A "Mission to Zero" (Küldetés a zéró kibocsátásért) fenntarthatósági kezdeményezésünk részeként, kétévnyi tervezés és kivitelezés után, büszkén mutattuk be tavaly Németországban az első szén-dioxid-semleges és energia-önellátó gyárte-lepünket. 

 

Köszönhetően a Busch-Jaeger leányvállalatunk lüdenscheidi üzemében telepített technológiánknak, napsütéses napo-kon elegendő megújuló energiát termelünk a gyár teljes energiaigényének fedezéséhez. 

 

Az alkalmazott megoldás sokkal szélesebb körű, mint egy egyszerű naperőmű: korszerű és integrált megoldás, amely ellátja a megújuló energia előállításának és elosztásának valamennyi feladatát.  

 

Jelenleg az ABB cégcsoport bevételének több mint fele olyan technológiákból származik, amelyek hozzájárulnak az éghajlatváltozás -elleni küzdelemhez. Célunk, hogy ezt az arányt 2020-ban tovább növeljük, a 2018. évi 57%-ról 60%-ra emeljük. 

 

 

Lüdenscheid az intelligens energia-ökoszisztéma olyan példája, amelynek összes eleme digitálisan vezérelhető és háló-zatba kötött. A rendszerelemek együttműködése növeli az energiahatékonyságot, a fenntarthatóságot, és biztosítja az erőforrások megőrzését, a valódi, zéró kibocsátású jövő létrehozása érdekében, az iparban és azon kívül is.  

 

A fotovoltaikus rendszer 3500 négyzetmétert foglal el, a telephely parkolójára telepítve. Évente mintegy 1100 MWh, éghajlati szempontból semleges energiát képes termelni – ami nagyjából 340 lakóház kiszolgálásához lenne elegendő. 

 

Olyan kogenerációs erőművel kombinálva, amely kétszer hatékonyabb, mint egy széntüzelésű erőmű, Lüdenscheid mint-egy 14 százalékkal több energiát képes előállítani, mint amire szüksége van. Ezt a többletenergiát az elosztóhálózatba tápláljuk, így fenntartható módon előállított energiával járulunk hozzá a régió energiaellátásához.  

 

 

A lüdenscheidi rendszer központi technológiai eleme az OPTIMAX skálázható energiamenedzsment rendszer. Az OPTIMAX folyamatos felügyeletet biztosít és az energiatermelés, -fogyasztás és -tárolás optimális vezérlését végzi, nagy-részt autonóm módon. 

 

A lüdenscheidi telephelyen további, digitálisan együttműködő technológiákat is telepítettünk, például akkumulátoros energiatároló rendszert (BESS), valamint töltési pontokat, ahol az alkalmazottak és a látogatók is ingyenesen tölthetik elektromos autóikat. Összességében az üzem évente mintegy 630 tonna CO2-t takarít meg. 

 

Az üzem a fenntartható jövő egyik követendő példája, és örülök, hogy már világszerte nagy érdeklődést váltott ki azon ügyfeleink körében, akik szívesen csatlakoznak a zéró kibocsátást célzó küldetésünkhöz.