Az alkalmazási programok közül különösen az internetes kereső program volt szálka a bíró szemében, hiszen a Microsoft ezt a kereső programot mintegy beépítette az újabb Windows-változatokba, és így a kezelői rendszer megvásárlóit eleve a Microsoft Internet Explorerének a használata felé terelte, ezzel méltánytalanul hátrányos helyzetben sodorva a konkurenciát, elsősorban a Netscape kereső program gyártóját.
A Netscape-et be is szippantotta az America Online internetszolgáltató, amelynek a Time-Warner médiabirodalommal való egyesülését éppen az előző nap, csütörtökön hagyta jóvá az illetékes szövetségi felügyeleti szerv. A Netscape viharvert hajója tehát végül is a világ most formálódó, leghatalmasabb kommunikációs birodalmának a végtelen vizeire ért, és ez a birodalom sok tekintetben - így például a jövő nagy üzletágának ígérkező interaktív televíziózásban - alaposan visszavághat a Microsoftnak.
A bíró a fellebbezés elbírálásáig felfüggesztette a kettéválasztási ítélet végrehajtását.
A Microsoft a fellebbezés indoklásában megalapozatlannak és téves megállapításoktól hemzsegőnek minősítette az első fokú ítéletet. A fellebbezési beadványra most megszületett felperesi válasz fenntartja a kormányzat eredeti álláspontját, miszerint a Microsoft, tisztességtelen üzletpolitikájával, rászolgált a "kényszer-feldarabolásra".
Az összképhez tartozik azonban, hogy sok szakértő úgy véli: a demokrata kormányzat távoztával az amerikai szövetségi igazságügyi tárca új, republikánus irányítói sokkal kevésbé "keménykednek" majd a Bill Gates alapította szoftvercéggel szemben. A felperesek közül a legfontosabb szereplő, a washingtoni kormányzat magatartásában tehát elképzelhetőleg az eddigi jogi álláspont enyhülésére lehet számítani.
Ám a felperesek közt bármennyire kiemelkedő súlyú, mégsem az egyedüli szereplő a szövetségi kormányzat. A Microsoft fő riválisainak tekinthető számítástechnikai nagyvállalatok - elsősorban a fentebb már említett AOL és Time-Warner, valamint a Sun és az Oracle - most közösen úgy döntöttek, hogy felfogadnak egy nagy formátumú jogászt, aki majd ösztönző jó tanácsokkal tudja ellátni az új, republikánus kormányzatot, a Microsoft elleni határozott álláspont fenntartása érdekében. Ez a nagy formátumú jogász - ha úgy tetszik: sztárügyvéd - nem más, mint Kenneth Starr, aki korábban azzal tette híressé magát, hogy független ügyészként az alkotmányos vádemelésig vitte a Bill Clinton elleni vizsgálatot a Lewinsky-ügyben.
Ha Starr most ugyanolyan lendülettel veszi üldözőbe Bill Gates-et, mint annak idején Clintont, akkor sok élvezetes perc vár még a való életbeli jogi csatározások tévéközvetítéseinek megszállott híveire.