A Westel Mobil Távközlési Rt. támogatásával az MTA Filozófiai Kutatóintézete interdiszciplináris kutatást szervez a mobil információs társadalom problematikájáról. A kutatásban ismert hazai filozófusok, pszichológusok, közgazdászok, nyelvészek, politológusok és tudománytörténészek vesznek részt.
A mobiltelefont már nemcsak a beszédalapú kapcsolattartásra használják, egyre inkább mindentudó adatátviteli eszközzé - mobil társsá - válik. Az Egyesült Államokban az internet alapjaiban megváltoztatta a társadalom egy részének a szerkezetét, a hierarchikus kapcsolatokat és a kommunikációs technikákat. Milyen változásokkal fog járni Európában és főleg Magyarországon a mobil robbanás? Az élet minden területén a mobil adat, WAP és később a mobil internet-hozzáférés iránti igény radikális erősödésének vagyunk tanúi, miközben a vonatkozó tartalomszolgáltatási kérdések számos ponton nyitottak, s a társadalomtudományi elemzés segítségét igénylik.
A Westel Mobil Rt., a mobil információs társadalom aktív piaci szereplőjeként, továbbá szolgáltatásfejlesztési innovátorként tekinti kiemelt feladatának a kutatómunka támogatását.
A társadalomkutatók - köztük Nyíri Kristóf egyetemi tanár, az MTA Filozófiai Kutatóintézetének igazgatója, a tudományos munka vezetője - személyesen találkoznak majd a Westel szakembereivel, vezetőivel és fejlesztőivel, és így képet alkothatnak arról, hogy a gyakorlati szakemberek hogyan látják a mobil távközlés jelenét és jövőjét.
A tervezett kutatás első eredményeit 2001 áprilisában publikálják.