Légy tudatos a kutya simogatásánál is, és olvass a testbeszédéből!

forrás: Prím Online, 2021. május 1. 16:39

Mint leendő vagy már szakavatott kutyatartó, érdemes tisztában lenned a kutyád jelzéseivel, hiszen ezáltal alakulhat ki egy felhőtlen és harmonikus kapcsolat kettőtök között, mikor már egy-egy tekintetből és egy bizonyos hanglejtés alapján megértitek egymást.

Tudom, hogy legszívesebben te is egész nap ölelgetnéd, puszilgatnád és simogatnád a kutyádat, de valóban szüksége van erre? 

 

Vannak kutyák, akik odáig vannak egy fülvakargatásért, és minden gyömöszölést elfogadnak annak érdekében, hogy érezzék közelségedet. Azonban vannak olyan típusú házi kedvencek, akik nem minden eseteben szeretik a testi kontaktus egyes formáját, és ezt érdemes tiszteletben tartanod.

 

Azonban hogyan leszel képes eldönteni azt, hogy az a bizonyos kutya - legyen szó a sajátodról vagy a szomszéd néni kedvencéről - szereti-e, valamint megengedi-e, hogy megsimogasd, vagy inkább bölcsebb tartani a távolságot? 

 

A testbeszéd fontossága

 

Ebből a szempontból is meghatározó szerepe van a testbeszédnek. Nem csak mi, emberek használjuk testbeszédünket különböző információk továbbítására, hanem az állatok is. Így érdemes edukálni magadat, hogy tudd, mikor milyen lelkiállapotban van a kutya. Amennyiben te is a szőrös négylábúak szerelmese vagy, akkor bizonyára te is alig tudod megállni, hogy az összes olyan kutyát megsimogasd, akivel az utcán találkozol.

 

Azonban nem minden kutya szereti, ha megsimogatják, még azok sem, akik legtöbb esetben barátságosan közelednek az idegenek felé. Ilyen helyzetben mindig hagyni kell, hogy a kutya kezdeményezzen. Ilyen ígéretes jel lehet, ha például a simogatás abbahagyását követően a kutya az orrával bökdösni kezdi az ember kezét, ezzel arra unszolva, hogy folytassa azt, amit elkezdett. Mindezzel azt sugallja a kutya, hogy élvezi azt, amit csinálsz és szeretné, ha még jó sokáig simogatnád. 

 

Mikor kellemetlen a kutya számára az érintés?

 

Vannak kutyák, akik pedig csak próbálnak önuralmat gyakorolni és engedelmesen tűrni olyan dolgokat is, amik egyáltalán nem esnek jól nekik, vagy akár még kellemetlenséget vagy fájdalmat is okoznak. Dinamikusabb kutyák esetében azonban nem ritka, hogy odakap vagy rámorog az emberre. Éppen ezért ismerni kell a testbeszédüket és megérteni, hogy mit szeretnének mondani vele. Így biztosan csak akkor fogod megsimogatni a kutyát, amikor az neki is jólesik. 

 

Amennyiben a kutya nyalja a száját, elfordítja a fejét, vagy akár egész testből elfordul, akkor valószínűleg kellemetlen neki az adott szituáció és stresszt vált ki belőle. Amennyiben nyalogatni kezd, bökdös az orrával vagy közelebb húzódik, akkor szeretné, ha folytatnád a kellemes cirógatást. Számos hasznos tanáccsal lehetsz gazdagabb, amennyiben nyitott szemmel jársz.

 

Mindig bánj tudatosan a kutyákkal, legyen a saját vagy egy idegen kiskedvencéről szó, hiszen bizonyára te sem szeretnéd felzaklatni őket.