A jövő energiavilágában bárki lehet energiatermelő: a napelemes rendszereknek köszönhetően a vállalatok, kisvállalkozások mellett egyének, családok is termelhetnek energiát és betáplálhatják azt a villamos hálózatba. Az elmúlt években látványosan meg is nőtt a kereslet a környezettudatos és megtérülő beruházás iránt, egyre több területen, csarnokon, háztetőn látni napelemeket.
Tavaly a magyarországi villamosenergia-termelés csaknem 15 százaléka már megújuló forrásból származott, és csak az E.ON Hungária Csoport szolgáltatási területén 4 év alatt húszszorosára nőtt a hálózatra csatlakoztatott naperőműparkok összteljesítménye. A következő időszakban ez a teljesítmény pedig még tovább nő majd. A meglévő hálózatot azonban eredetileg arra tervezték, hogy az erőművekben termelt áram eljusson az ügyfelekhez, így a szolgáltatók számára kihívást jelent, hogy napjainkban egyre több ügyfél áramot is termel. Erre a kihívásra az E.ON Hungária Csoport az Európai Unióban is egyedülálló megoldással válaszolt: akkumulátoros, mobil energiatárolókat tesztelt és helyezett üzembe két helyszínen.
Az első 500 kW teljesítményű, 1200 kWh-s kapacitású energiatárolót az Európai Unió támogatásával megvalósuló, összesen 3,8 Mrd forint költségvetésű IElectrix projekt keretében Zánkán helyezte üzembe az E.ON, a közelmúltban pedig a Tolna megyei Dúzson adtak át egy 250 kW teljesítményű, 500 kWh-s kapacitású berendezést. A mobil energiatároló segítségével Zánka környékén kezelni lehet a nyári időszakban megemelkedett energiafogyasztásból eredő feszültségingadozást.
Dúzs és környéke földrajzi adottságok szempontjából ideális naperőműves rendszerek telepítésére. A hálózaton a háztartási napelemes rendszerek mellett két nagyobb naperőmű is található, a megújuló energiaforrások további bővítése azonban a rendelkezésre álló szabad hálózati kapacitás hiánya miatt lelassult. A mobil akkumulátoros tárolók hozzájárulnak, hogy még több megújuló energiaforrást, napelemes rendszert kapcsoljanak a hálózatra a jövőben anélkül, hogy azok feszültségproblémákat okoznának. Az energiatárolók költsége akár 80 százalékkal is alacsonyabb lehet, mint egy hagyományos hálózatbővítésé. Utóbbi ráadásul több évig is tarthat, a tárolók telepítése viszont egyszerűbb, gyorsabb, az ügyfelek számára kedvezőbb megoldást jelenthet.
„A klímasemleges energiaellátás felé vezető úton a napenergia az egyik legfontosabb építőelem, és az is marad. A megújulók fogadásához elengedhetetlen hálózati fejlesztéseink mellett egyedi, innovatív megoldásainkkal szeretnénk segíteni a háztartásokat és a vállalkozásokat, hogy profitálhassanak ebből a fejlődésből, és ott használhassák a zöldáramot, ahol azt megtermelik. Azért is büszke vagyok az energiatárolóinkra, mert segítik az ügyfeleinket abban, hogy költséghatékony és fenntartható energetikai megoldásokat vegyenek igénybe és partnereink legyenek egy zöldebb, fenntarthatóbb jövő kialakításában” – mondta Kiss Attila, az E.ON Hungária Csoport elnök-vezérigazgatója.
A Dúzson és Zánkán átadott energiatárolók szükség esetén könnyen szállíthatók, telepíthetők és beüzemelhetők, így később akár át is helyezhetőek más helyszínekre, az igényeknek megfelelően.
Az E.ON Hungária Csoport elkötelezett a fenntartható jövő megteremtése és biztosítása iránt, ezért nemzetközi szinten vállalta, hogy 2030-ra minden tagvállalata felére csökkenti a károsanyag-kibocsátását, 2050-re pedig teljesen karbonsemleges lesz.
A vállalatcsoport a megbízható és stabil áramellátás folyamatos biztosítása mellett a zöld energiára épülő, fenntartható megoldások alkalmazását helyezi előtérbe, és folyamatosan keresi a legújabb, innovatív megoldásokat. Az IElectrix projektben telepített energiatárolók ezeket a célokat támogatják.