A szomszédban, a nemigen gazdagabb Burkina Fasóban már csinosan tervezett, mókás külsővel fogad a Journal du Jeudi, vagyis a Csütörtöki Újság. Nem csoda, ez az ottani Ludas Matyi. Sokkal többet azonban nem mutat magából, az archívumban elolvashatunk egy-egy cikket az idei és a tavalyi lapszámokból, ez minden.
Átugorva a kontinens túlsó végére, a kenyai The Daily Nationt érdemes megnézni, noha keserves lassúsággal töltődik le. Éppen olyan, mint egy valódi újság, csak linkekkel megfejelve. Ízléses, csinos, s még repülőjegyet is lehet rendelni a címlapjáról.
Mivel éppen ramadán van, érdemes megtekinteni az AlgeriaInfo ünnepi konyháját, ahol csak deszszertekből harminckétféle vár ránk (franciául, persze); avagy szebbnél szebb képeslapokkal köszönthetjük szeretteinket, természetesen az iszlám előírások szerinti nonfiguratív ábrákkal. (Érdekes, hogy az algériai újságok egytől egyig franciául sorakoznak a weben, némelyiknek angol változata is van, de arabul csak az El-Habar érhető el - PDF-ben, így kínszenvedés kezelni.)
No és mizujs a pápuáknál?
Legnagyobb kontinensünk egy kis szögletének híreit megtaláljuk a Dhaka Courierban - sőt nemcsak azokat, ottjártamkor az amerikai elnökválasztásról is szerepelt egy kommentár, érdekes módon "Al-Gore"-nak írva az egyik jelölt nevét. Talán azt hitték, egy arab sejk.
Indonézia töméntelen, trópusi napsütésben fürdő szigete között segít eligazodni a Kompas, amelynek értem a címét, tehát tudok indonézül! Egyébként angolul és hollandul is olvasható, s hatalmas információanyagot tartalmaz, felér a legnagyobb amerikai lapokkal.
Kivitelében sokkal egyszerűbb Pápua Új-Guinea legnagyobb napilapjának webes kiadása, ám igen modern kérdésekkel lepett meg: ottjártamkor a new@gewoman című színes (papír alapú) női magazin indulásáról számolt be, amelynek első számában már a szexuális visszaélésekről is szó van; ez nagy szó olyan országban, amelynek dzsungeleiben még lándzsás harcosok vívnak törzsi háborúkat.
A Srí Lanka-i Daily News éppen azt adja hírül, hogy egy iskolás lány panaszos levelet írt Chandrika Bandaranaike elnök asszonynak az iskolájukban uralkodó zsúfoltság miatt, s lám, kapnak új iskolát. Van tehát mit tanulni e kis indiai-óceáni szigettől, ha az újság honlapja nem is nagy durranás, egyszerű és fantáziátlan.
Zárjuk a körsétát egy felvétellel a Zsenmin Zsipao animált GIF-ekkel és Java-appletekkel telezsúfolt, rengeteg szöveget tartalmazó címoldaláról. Érdekes módon a kínai pártlap több nyelven olvasható a neten, mint a legnagyobb japán hírforrás, az Aszahi Simbun; pedig a híreket nézve az ember azt hinné, hogy akik ennyire agyonkorlátozzák a netet, nem is használják. Hát íme, használják, még kosárlabdahírek is vannak a címoldalon. (Aki elsőként kitalálja, hogy ezt miből gondolom, kap tőlem egy kínai írásjegyet ajándékba...)
Még nagyon sok újság van ott, ahol ezeket találtam - nem mentem messze értük, csak az Index nemzetközi újságosstandjáig. A magamfajta lusta íróember direkt azt szereti, ha minden a keze ügyében van, nem kell trafikba ballagni, újságkötegeket hazacipelni. Erre a net remekül megfelel. Meglátjuk, mi lesz, ha a különböző éttermek húsleveseit próbálom majd összehasonlítani. Már keresem a plugint hozzá...