Virágzik a januárban megnyílt öntödei üzem Sirokban

forrás: Prím Online, 2022. január 3. 19:01

Az idén 70 éves Metalconstruct Zrt. a megváltozott piaci igényekre reagálva jelentős átalakításokat, fejlesztéseket végzett kecskeméti telephelyén, Sirokban pedig egy teljesen új, a legmodernebb technológiákat felvonultató öntödei üzemegységet hozott létre, amely 2021 januárja óta maximális kapacitással szolgálja ki a vállalkozásokat, közöttük sok olyat, amely távol-keleti, kínai beszállítói helyett keresett lokális megoldást az ellátási láncban felmerült problémák kezelésére.

A Covid-19 megjelenése és hosszú időn keresztül tartó velünk maradása egyre fokozódó problémákat okozott az ellátási láncokban szinte minden piaci szegmensben. Aki a Távol-Keletről vagy Kínából rendelt árut, azzal szembesült, hogy vagy egyáltalán nem, vagy nagyon sok idő alatt jutott hozzá, ami fennakadásokat okozott a gyártásban és az értékesítésben egyaránt. A cégek felismerték, hogy a zavartalan működés egyik kulcsa a lokális beszerzési lehetőségek kiépítése.

 

„Ezt a piaci átalakulást szem előtt tartva bővítettük és fejlesztettük vállalatunk termelőegységeit, hogy minél jelentősebb mértékben meg tudjunk felelni a megnövekedett piaci igényeknek” – avatott be Kis Ernő, a Metalconstruct Zrt. vezérigazgatója.

 

Hét évtized szakértelme

A Metalconstruct egy 70 éves múlttal rendelkező vállalat, ami magyar viszonylatban kiemelkedő, az ez idő alatt felhalmozódott szakmai tudás erős szereplőjévé teszi a hazai alumíniumiparnak.

 

 

„1951-ben még pusztán helyi vállalkozásként jött létre a Metalconstruct Zrt. jogelődje, ám mindössze pár év alatt sikerült elérni a nemzetközi piacot, ahol rövid időn belül már számottevő beszállítóként voltunk jelen” – ismertette cégük történelmét a vezérigazgató, aki abba is beavatott, hogy alumíniumöntészeti tevékenységük gyökerei egészen az 1968-as évre nyúlnak vissza. Kezdetben a hagyományos gravitációs kokillaöntéses módszert alkalmazták, amelyet később felváltott a nyomásos öntészeti technológia. Ez utóbbi alkalmas nagy bonyolultságú, mérettartó termékek, továbbá magas darabszámú sorozatok hatékony gyártására is.

 

„A 2019-ben megnyert GINOP-1.3.3 európai uniós pályázatunk támogatása révén társaságunk egy közel egymilliárd forintos beruházást hajtott végre, melynek eredményeként egy új és korszerű öntőüzemet tudtunk felépíteni Sirokban, amelyben már 3 új öntőcella kapott helyet – több más kiegészítő berendezéssel együtt – a meglévő másik két öntőgép mellett. A gyártásbiztonság és a termékminőség maximális biztosítása érdekében Ipar 4.0-ás megoldásokat vezettünk be, ez által is garantálva az öntési paraméterek optimális szinten tartását”  – tudtuk meg Kis Ernőtől.

 

 

A siker indokolja a bővítést

A siroki öntödei üzemben januárban indult el a gyártás a nonautomotive (nem autóipari) szegmens kiszolgálására. Már az első negyedévben kapacitáscsúcsot ért el, és azóta is maximális kihasználtsággal működik.

 

„Ennek okán fogalmazódott meg bennünk az a gondolat, hogy ha ilyen mértékű piaci igény mutatkozik a szolgáltatásunkra, akkor érdemes tovább bővíteni a komplexumot. Ezúttal is sikeresen pályáztunk, így 2022 januárjában 350 millió forint értékben újabb jelentős beruházást kezdhetünk meg a siroki telephelyen, amely csarnoképítést és gépbeszerzést is magába foglal majd, ezzel elősegítve a kapacitás növelését” – tájékoztatott a vezérigazgató.

 

 

Mit hoz a jövő?

A szakember úgy látja, gépipari alapanyagok területén a fémek esetében a súlycsökkentés irányába mutatnak a tendenciák, aminek eredményeként az alumínium mind szélesebb körben váltja fel a nehezebb tömegű anyagokat, például az acélt.

 

„Emellett a kompozit műanyagok is egyre nagyobb teret nyernek, nem csupán az autóiparban, hanem sok más szektorban is. A rögzítési módszerek esetében is változásokat figyelünk meg, az eddig népszerű megoldások, mint a hegesztés, a szegecselés vagy a csavarozás helyett a ragasztás válik a legkedveltebb eljárássá, ugyanis használatával időt és munkaerőre fordított kiadást is meg lehet spórolni” – vetítette előre Kis Ernő.