Véleményem szerint a szolgáltatások és a támogatás jelentik a kulcsát annak, hogy a vásárlók magabiztosan használhassák a Linuxot üzleti környezetekben - mondta Dan Kusnetzky, az IDC rendszerszoftverek kutatásával foglalkozó csoportjának alelnöke. Ha elsőrangú szolgáltatásokat és támogatást biztosít, az IBM jó eséllyel pályázhat arra, hogy a Linux a technikai, oktatási és szolgáltatói világból kitörve szélesebb körben is népszerűvé válik.
A Linux World Konferencia és Expó további bejelentései:
A Deutsche Telekom T-Systems nevű lányvállalata Linuxot fog telepíteni egy IBM eServer zSeries szerverre, melyen az ügyfelek nagyméretű levelezési adatbázisát kívánja kezelni több száz Linux partíció futtatásával;
A Linux alapú, internetszolgáltatóknak és hálózati készülékek gyártásával foglalkozó cégeknek kínált hálózati szoftverfejlesztési eszközök és szolgáltatások nagyobb sávszélességet és más hálózatkezelési funkciókat biztosítanak.
A Domino Workflow on Linux szoftver segítségével az üzleti folyamatok, például az alkalmazottak felvétele és az ügyfélkapcsolat-kezelés az interakciók gördülékenyebbé tételével és automatizálásával egyszerűen felépíthetők, módosíthatók és javíthatók;
A tervek szerint a Tivoli felügyeleti szoftverei támogatni fogják a Linuxot is; el fognak készülni a Tivoli Linux alapú termékei is;
Az IBM Director, az öngyógyító rendszerfelügyeleti szoftver az IBM eServer xSeries szervereken Linuxon is futtatható, mellyel előre jelezhetők a szerverhibák.
Megjelent a NetVista vékony kliens (Thin Client), az N2200l modell, amelyen Linux fut;
Az Intel új, 64 bites Itanium processzorára épülő, Linux tanúsítvánnyal rendelkező IntelliStation Z Pro munkaállomások
Az IBM az elkövetkezendő három évben több mint 300 millió dollárt fektet új Linux szolgáltatások kifejlesztésébe. Néhány e szolgáltatások közül:
Linux e-business megvalósítási és migrációs szolgáltatások, hogy a vásárlók gyorsabban telepíthessenek és optimalizálhassanak Linux alapú e-business környezeteket különféle IBM és nem IBM készítésű platformokon;
Open Source konzultáció a Linux környezet kapcsán, mellyel a Linux iránt érdeklődő vásárlók bővebb információkat szerezhetnek az Open Source számítástechnikáról és az Open Source közösségről;
Webes és magas rendelkezésre állási szolgáltatások, melyekkel megtervezhetők, megvalósíthatók és támogathatók az internetes és a létfontosságú vállalati Linux-fürtök. Az IBM a SuSE céggel kötött nemzetközi technikai támogatási megállapodás keretében bővíti szolgáltatói kapcsolatait, kiegészítve a Red Hat és a Linuxcare céggel már meglévő megállapodásokat. A megállapodás értelmében a SuSE segítséget fog nyújtani az IBM Global Servicesnek a nyílt programokkal kapcsolatos problémák megoldásában, például a SuSE Linuxban levő programhibák kijavításában.
Egy új Linux szerver bemutatása
Az IBM bemutatta az eServer x430 szervert, egy nagy teljesítményű, 64 processzoros szervert, melynek célja a kis Intel alapú platformok és a nagygépek közti rés betömése. Az x430 az első olyan nagyvállalati szerver, amely teljes mértékben képes kihasználni az új Linux alkalmazási környezet (Linux Application Environment, LAE) előnyeit, amely tovább javítja a mai Linux alkalmazások bővíthetőségét. Az x430 és a LAE révén az egyprocesszoros Intel szerverektől a nagygépekig lehet bővíteni a bevált eServer technológia megbízhatósági és együttműködési jellemzőinek megtartásával. A LAE további támogatása érdekében az IBM megnyitott egy Linux Competency Centert Beavertonban (Oregon), ahol a független szoftvergyártók letesztelhetik, hogyan futnak az alkalmazások a LAE környezetben.
Linux megoldások
Az IBM bemutatott egy Linux alapú szoftverfejlesztési eszközöket és szolgáltatásokat tartalmazó integrált csomagot, amely az IBM PowerNP hálózati processzorhoz készült. Az internetszolgáltatók és a hálózati készülékek gyártásával foglalkozó cégek az IBM PowerNP hálózati processzorra épülő kommunikációs programok kifejlesztésével növelhetik a sávszélességet és a funkcionalitást. A fejlesztőeszközök segítségével több hónappal is rövidíthető a forgalomirányítókhoz és más hálózati készülékekhez való szoftverek kifejlesztése.
A Tivoli már jelenleg is biztosít teljesítményelosztást, szoftverszétosztást, adattárolást és biztonságkezelést Linuxhoz, de ebben az évben tovább kívánja bővíteni a Linux termékek körét, javítja ezzel a Tivoli felügyeleti környezet használhatóságát. A következő Tivoli termékek támogatják a Linuxot:
Tivoli Management Framework: egységesíti, egyszerűsíti és automatizálja a hálózatok, adatbázisok, alkalmazások és az internet kezelését.
Tivoli Storage Manager: átfogó rendszerfelügyeleti megoldás, mellyel automatizálható a hálózati mentés, menedzselhető az adattárolás és katasztrófa utáni helyreállítási funkciók biztosíthatók.
Tivoli SANergy: lehetővé teszi az adattárolási hálózatok felügyeletét.
Tivoli SecureWay Policy Director: az alkalmazások elérhetőségének, valamint a webböngészőkkel webes eszközökre letöltött adatok szabályozásával segíti biztonságos webes alkalmazások gyors telepítését.
A Lotus elkészítette a Domino Workflow rendszert Linux platformra is. A szoftverrel a Linux felhasználók hozzáférhetnek a webes alkalmazásokhoz készített adaptív workflow-kezelő szolgáltatásokhoz és eszközökhöz. A Domino Workflow kihasználja a Lotus Domino platform előnyös jellemzőit, többek között a biztonságkezelést, a levelezést és a webböngésző-támogatást, így ideális megoldás Linuxon futó alkalmazások készítéséhez.
Az IBM a Red Hat Linux mellett hamarosan SuSE és TurboLinux platformon is elérhetővé teszi a WebSphere Commerce Suite 4.1 Start Editiont. Ezek a bejelentések az IBM WebSphere Personalization on Linux bemutatását követték, mellyel olyan, személyre szabott weblapok készíthetők, melyekkel felkelhető a látogatók figyelme, és segítik a látogatók megtartását.