A Bosch intenzíven dolgozik a hidrogénalapú gazdaság kialakításán, a fenntartható technológiák ipari méretű gyártásában szerzett tapasztalataival aktívan támogatja az alternatív energiákra történő átállást.
„A klímasemleges jövő felé vezető úton lehetővé kell tennünk az energiaintenzív iparágak számára, hogy megújuló forrásokból származó energiára térjenek át. A hidrogén az ellátásbiztonság kulcsfontosságú eleme lesz” – emelte ki Rolf Najork, a Bosch igazgatóságának tagja. A hidrogénfelhasználás technológiáit a Bosch különböző ágazatokban kínálja: mobil és telepített üzemanyagcellákat fejleszt, hidrogén-töltőállomásokat szerel fel kompresszorokkal, valamint a hidrogén-előállítás piacára is belép. A cél, hogy a mindennapi ipari gyakorlatban is használják a hidrogénalapú technológiákat.
Hidrogén-töltőállomások a Boschtól
A Bosch Rexroth a Maximator Hydrogennel együttműködésben közös megoldást fejlesztett ki a hidrogén-töltőállomásokhoz, -tartályokhoz és -csővezetékekhez szükséges hidrogénsűrítési folyamatokhoz. A Bosch célja, hogy 2030-ra mintegy 4000 hidrogén-töltőállomáshoz tegye elérhetővé ezt a technológiát, így világszerte minden harmadik hidrogén-töltőállomás Bosch-komponensekkel működhet majd. A Bosch és a Maximator Hydrogen ezzel jelentősen hozzájárul a zöldhidrogén mindennapi gazdaságos felhasználásához – személygépkocsikban, haszonjárművekben, autóbuszokban és vonatokban egyaránt. „Az ipar már a klímasemleges jövő felé vezető utat építi, a Bosch ipari technológiája pedig kulcsfontosságú elemekkel járul hozzá ehhez a környezetkímélő átalakuláshoz” – fejtette ki Rolf Najork, a Bosch gyártástechnológiai igazgatója.
Üzemanyagcellás mikroerőművekkel az energiabiztonságért
Az ipar globális energiaigénye egyre növekszik, az egyik fő kihívást pedig a megújuló forrásokból származó energiaforrások ingadozása jelenti. A megoldásban sokat segíthetnek a telepített ún. szilárd-oxidos üzemanyagcellák. Ezeket decentralizált mikroerőműveknek tekinthetjük, melyeket rugalmasan, a tényleges energiafelhasználás helyszínén lehet üzembe helyezni, így ideális megoldást jelenthetnek az ipar hatékony energiaellátására. Már jelenleg is több mint 50 telepített Bosch-üzemanyagcella üzemel különböző ipari helyszíneken, a sorozatgyártás beindítását 2024-re tervezi a vállalat.
A Bosch a hidrogén-előállításba is beszáll
A Bosch a jövőben nemcsak a hidrogén sűrítésének és elektromos árammá alakításának technológiáját kínálja, hanem magában a hidrogén előállításában is részt kíván venni. Ezért az évtized végéig a vállalat nagyságrendileg 500 millió eurót fordít az elektrolizáló berendezések részegységeinek fejlesztésére. Ezek a berendezések az elektrolízis során az elektromos energia segítségével a vizet hidrogénre és oxigénre bontják. Ha a felhasznált elektromos áram megújuló energiaforrásból származik, akkor az úgynevezett „zöldhidrogén” előállításáról beszélünk.
Karbonsemleges gyártás: már működik az első teljes hidrogénciklus a Boschnál
A Bosch saját németországi, homburgi gyárában már működik egy olyan úgynevezett hidrogénciklus, amelyet a jövő gyáraiban használnak majd. A hidrogénciklus során megújuló forrásokból származó energia felhasználásával, az elektrolizáló berendezés segítségével zöldhidrogént állítanak elő. A zöldhidrogént a gyártási folyamatokhoz használják fel, illetve – szintén Bosch-technológia segítségével – sűrített hidrogént tankolnak az üzemanyagcellás járművekbe. A Bosch célja, hogy gyárainak energiafelhasználását következetesen csökkententse, és ezt az energiát legnagyobb arányban megújuló energiaforrásokból saját maga állítsa elő a jövőben.