A Morgan Stanley budapesti központja már eddig is 20 nap – a törvényben megszabott minimumnál négyszer több – fizetett extra szabadságot biztosított a szülőtársaknak, most pedig ezt még tovább, 16 hétre emelte fel. A 2019-ben Családbarát Munkahely díjjal kitüntetett vállalat más intézkedésekkel is igyekszik segíteni munkatársainak a munka és a magánélet közötti egyensúly elérését: tavaly programot indított a munkába visszatérő szülőknek, és többféle rugalmas munkavégzési módot is biztosít az otthoni munkavégzéstől a részmunkaidőig. A vállalat azokra a kollégákra is gondolt, akik esetleg súlyos betegségben szenvedő családtagjuk ápolásában vállalnak szerepet.
5 nap helyett 16 hét apasági szabadság és támogatás a visszatérésben
A Morgan Stanley tizenhat éve nyitotta meg budapesti irodáját, amely azóta a vezető globális bank kulcsfontosságú, több mint 2500 főt foglalkoztató informatikai és analitikai központjává nőtte ki magát. A cég fontos törekvése, hogy segítsen alkalmazottainak a munka és a magánélet közötti egyensúly megteremtésében és a közelmúltban újabb intézkedéseket vezetett be gyermeket vállaló munkatársai számára. Gyermek születésekor vagy örökbefogadásakor a Morgan Stanley a törvényben előírt 5 nap helyett mostantól 16 hét fizetett extra szabadságot biztosít az apukáknak. Ez nyolcszorosa az Európai Unió által javasolt 10 napnak, amely a munka és a magánélet közötti egyensúlyról 2019-ben közzétett irányelvtervezetben szerepel.
Számos szülő- és családbarát támogatást vezettek be
A vállalat emellett 2021-ben elindította ún. Szülői Támogató Programját, amelynek célja, hogy segítsen a munkavállalóknak harmonikusan összeegyeztetni a szülői és dolgozói szerepeket. A csoportos coaching programra az újdonsült szülőket és azok vezetőit várják, hogy legyen alkalmuk felkészülni az életükben bekövetkező változásokra: a szülővé válásra, a munkába való visszatérésre.
A cég a kisbabás szülők támogatására szolgáló eszközöket – például légzésfigyelőket, babahordozót – szerzett be, amelyeket a munkatársak térítésmentesen kikölcsönözhetnek. Évente kétszer kapcsolattartó rendezvényeket szerveznek a szülési szabadságukat töltő kollégák részére, hogy az otthon töltött idő alatt is legyen élő kapcsolat a kollégák között, és ne essenek ki a szakmai életből. A családos munkavállalók önszerveződő csoportja pedig nemcsak a gyerekeket is megszólító szórakoztató programokat szervez, de szakértőket is meghív, hogy segítsenek válaszokat adni a szülői lét mindennapjait érintő kihívásokra, kérdésekre.
A kollégák mellett minden élethelyzetben
„A Morgan Stanley másfél évtizede működik Budapesten, és ezalatt számos fiatal munkavállaló kezdte nálunk karrierjét. Az évek során nemcsak szakmailag fejlődtek és léptek előre a pályájukban, hanem élethelyzetük is változott: sokan gyermeket vállaltak. Felelős munkáltatóként ilyenkor az a feladatunk, hogy segítsünk nekik minél gördülékenyebben kezelni ezeket a kitüntetett, de kihívást jelentő életszakaszokat” – mondta el Fremda Balázs, a Morgan Stanley budapesti irodájának HR igazgatója. – „A munkaerőpiacon éles verseny folyik a tehetségekért, és ebben a versenyben fontos szempont a munkavállalók szemében, hogy olyan környezetben dolgozhassanak, ahol nemcsak a szakmai, hanem a magánéletben is ki tudnak teljesedni.”
Rugalmas munkavégzés: nemcsak szülőknek
Elősegítik a munka–magánélet-egyensúly elérését a különböző rugalmas munkavégzési lehetőségek is. Az otthoni munkavégzés lehetőségét már a világjárvány előtt is biztosította a Morgan Stanley, és a vállalat azóta is rugalmasságot biztosít az irodai és az otthoni munka közötti egyensúly megteremtésében azoknak, akik ezt igénylik. Lehetőség van részmunkaidős foglalkoztatásra is, illetve a munkavállalók számára adott a lehetőség, hogy a személyes igényeiket is figyelembe vevő rugalmas beosztásban, nem pedig fix időtartamban dolgozzák le a havi munkaidejüket.
A rugalmas munkavégzés természetesen nemcsak az újdonsült szülőknek jár, minden kollégának segíthet megteremteni az ideális munkakörnyezetet, legyen szó egy pályakezdő informatikusról vagy egy tapasztalt pénzügyi elemzőről. A vállalat azokra a kollégákra is gondolt, akik esetleg súlyos betegségben szenvedő családtagjuk ápolásában, támogatásában vállalnak nagyobb szerepet. Ebben a nehéz élethelyzetben évente négy hét fizetett extra szabadságot biztosítanak az érintett kollégák számára.
Return to Work: Kívülről is várják a visszatérő szülőket
A Morgan Stanley nemcsak saját munkatársait támogatja, de nagy hangsúlyt fektet arra is, hogy kívülről is a céghez vonzzon a munkapiacról hosszabb időre kieső szakembereket. A „Return To Work – Lendüljön Újra Munkába” program keretében olyan kollégákat keres, akik legalább 2 éves kihagyás után szeretnének újra munkába állni. A programra nagy érdeklődés mutatkozik, a jelentkezők száma tavaly például 100 felett volt. „A 16 hetes, fizetéssel járó program módot ad a munkába való visszarázódásra és a szakmai önbizalom visszaszerzésére. Újrakezdőink megismerhetik a vállalatot, mi pedig őket. A résztvevőket a munka mellett számos fejlesztési lehetőséggel is támogatjuk, ilyen például a hatékony időgazdálkodásra vagy a prezentációs készségekre fókuszáló képzés. Ezen felül hetente kétszer angol oktatáson is részt vesznek. A résztvevők folyamatos visszajelzést kapnak vezetőiktől és személyes mentoraiktól is, akik akár szakmai, akár személyes jellegű kérdésekben is segítséget nyújtanak” – mondta el a programról Fremda Balázs, a Morgan Stanley budapesti irodájának HR igazgatója. A következő program 2023 márciusában indul, amelyre az idei év októberétől lehet majd jelentkezni az alábbi oldalon: https://www.morganstanley.com/people-opportunities/return-to-work