A Siemens Mobility bemutatja a vasút jövőjét

forrás: Prím Online, 2022. augusztus 8. 09:59

A Siemens Mobility bemutatja az InnoTrans 2022 kiállításon a Siemens Xcelerator nevű új, digitális üzleti platformját.  A Siemens Xcelerator egy nyílt, digitális üzleti platform. Célja, hogy olyan partnerekből álló hatékony ökoszisztémát hozzon létre, amelynek tagjai közösen képesek széles körben felgyorsítani a digitális átalakulást és a mobilitás magas fokú fenntarthatóságát. Azáltal, hogy a mobilitási ökoszisztéma minden résztvevője számára interfészeket nyit meg, a Siemens Xcelerator segít összekapcsolni a való világot a digitális világgal. Ezzel, a maga nemében az első ilyen innováció a vasúti ágazatban.

“A Siemens Xceleratorral nyílt interfészeket hozunk létre, amelyek lehetővé teszik a folyamatos adatcserét a vasúthálózat különböző alrendszerei között. Digitális technológiáink, szolgáltatásaink és innovációink a rendszer akár 100%-os rendelkezésre állását, nagyobb pontosságot és a vonatok jobb kihasználását teszik lehetővé, ami mind az üzemeltetők, mind az utasok számára előnyös. Ezeken felül a kényelem és a hatékonyság új szintjét is megteremti ”, mondta Michael Peter, a Siemens Mobility globális CEO-ja. 

 

Siemens Xcelerator – az egorendszerektől az ökorendszerig

A Siemens Xcelerator tartalmaz egy átfogó, gondozott portfóliót, digitális és IoT-ra alkalmas lehetőségekkel (szoftver, szolgáltatások és kapcsolódó hardver) az ipar, az épületek, a hálózatok és a közlekedés számára; egy folyamatosan fejlődő, hatékony ökoszisztémát és egy felfedezésre és oktatásra alkalmas piacteret, valamint ügyfelek, partnerek és szakértők közösségét. A Siemens Xcelerator továbbá a moduláris szoftverek felhőbe való telepítésének építészeti ígéretét is magában hordozza. Ezen túlmenően a Siemens Mobility megnyitja és összekapcsolja a meglévő portfólió egyes részeit, nevezetesen a Mobility Software Suite X-ből és a Railigent X alkalmazáscsomagból származóakat. Ez magában foglalja a vonatösszeállítást, a foglalást és a jegyértékesítést, a készletkezelést, a Mobility-as-a-Service szolgáltatást (MaaS), a digitális szolgáltatásokat és az infrastruktúrát.

 

Az interfészek horizontális és vertikális megnyitásával az üzemeltetők és az utasok egyaránt profitálhatnak az átjárható és összekapcsolt ökoszisztémából. A mobilitási ökoszisztéma különböző résztvevői, mint például a vonatok, az infrastruktúra, az üzemeltetők, az utasok és a külső partnerek virtuálisan összekapcsolódnak az alkalmazásprogramozási felületeken (API-k) keresztül, hogy zökkenőmentesen, felhő alapúan, nyitottan és könnyen integrálhatóan működjenek együtt.

 

Siemens Mobility az InnoTranson

Az 2022-es InnoTrans kiállításon a „Destination Digital” mottó alatt a Siemens Mobility négy olyan kulcsfontosságú témakörben mutatja be szolgáltatásait és termékeit, amelyek a fenntartható, kényelmes és költséghatékony vasúti közlekedésben támogatják az ügyfeleket: életciklus-költség-optimalizált vasúti infrastruktúra és gördülőállomány; 100%-os rendszer rendelkezésre állás; maximalizált hálózati kapacitás; optimalizált ügyfélélmény és folyamatok. 

 

 

Életciklus költségoptimalizált vasúti infrastruktúra és gördülőállomány

Az olyan gördülőállomány platformok, mint a Mireo, Vectron vagy Velaro csökkentik az életciklus teljes költségeit és számos előnyt kínálnak az ügyfeleknek. A vonat műszaki magja, mint például a hajtómű, a forgóvázak és a sebességváltó rendszer többféle vonatváltozatban is használható, míg a többi alkatrész a megrendelő egyedi igényeihez igazítható. A meglévő járműplatformokhoz olyan funkciók is hozzáadhatók, mint a teljes digitalizációs csomag WiFi hozzáféréssel és a tökéletes mobiltelefon-vételre optimalizált ablakokkal vagy a különösen tágas és hatékony belső kialakítás.

 

A Siemens Mobility vonatai és infrastrukturális megoldásai beépített csatlakoztathatósággal és szolgáltatásokkal rendelkeznek, amelyek segítenek csökkenteni a költségeket, emelni a megbízhatóságot, valamint növelik a meglévő vasúti eszközök értékét.

 

A vasúti informatikai szoftverek távoli frissítése (Train IT Remote Software Updates) szolgáltatás olyan élvonalbeli megoldás, amely az új szoftvereket a vonatok üzemeltetése közben telepíti, így azok több időt tölthetnek a síneken és kevesebbet a depóban. A szoftverfrissítés korlátozható egyes vonatokra vagy kiterjeszthető egy teljes flottára is, miközben a legmodernebb kiberbiztonsági intézkedések gondoskodnak a kezelők és az utasok biztonságáról.

 

100%-os rendszer rendelkezésre állás

A Railigent IoT- és AI-alapú alkalmazáscsomag a teljes digitális értékláncot lefedi a rendszer 100%-os rendelkezésre állása érdekében, a vasúti eszközök adatainak intelligens felhasználásával. A Railigent lehetővé teszi a tervezett karbantartást, a hatékony működést és a digitális eszközkezelést a teljes élettartamra vetített költségek optimalizálása érdekében azáltal, hogy egyensúlyba hozza a teljesítményt, a költségeket és a kockázatokat a teljes életciklus során.  A Siemens Xcelerator részeként a Siemens Mobility a Railigent szolgáltatás megnyitásával létrehozza a Railigent X szolgáltatást, amellyel lehetővé teszi az ügyfelek és partnerek részére, hogy saját digitális megoldásaikat fejlesszék és biztonságosan használják azokat a szabványosított API-kon keresztül.

 

Maximalizált hálózati kapacitás

A Siemens Mobility bemutatja, hogy az innovatív digitális technológiák miként teszik lehetővé a hálózati kapacitás maximalizálását és a hatékonyság-növekedést az üzemeltetők számára azáltal, hogy a meglévő vasúti infrastruktúrát például az 5G segítségével a felhőbe helyezik át és virtualizálják a jelzőrendszerek elemeit. Egy egész ország vagy város vasúti műveleteinek  egyetlen központi adatközpontból való távvezérlésével számos hardverelem, például a jelzőrendszerek vagy a biztosítórendszerek virtualizálható a karbantartási költségek csökkentése érdekében. Az automatikus vonatüzem (ATO) az elektronikus vonatvezérléssel (ETCS) karöltve tovább csökkentheti  vonatok közlekedési idejét, és így akár 30 százalékkal több vonat közlekedhet ugyanazon a vonalon. Ezzel egy időben a pontosság is 15 százalékkal nő.

 

Optimalizált ügyfélélmény és folyamatok

A Siemens Mobility  lehetővé teszi az ügyfelei számára, hogy zökkenőmentes utazási élményt nyújtsanak az utasaik számára: a Siemens Mobility világszerte sikeresen vezette be a Mobility-as-a-Service (MaaS) rendszereket, többek között Dubaiban, Dániában, Luxemburgban, Hollandiában, Andorrában illetve tervben van Spanyolországban is. A digitálisan megtervezett, igényekre szabott közlekedési szolgáltatások lefedik a teljes utazást, valódi háztól-házig lehetőségeket biztosítva ezzel az utasoknak. Az innovatív jegyértékesítési megoldásoknak köszönhetően az utazók mindig a legolcsóbb viteldíjat fizetik egyetlen kártyalehúzással. Az utasélmény fokozása mellett a biztonsági tanúsítvánnyal rendelkező szoftvermegoldások javítják a rendelkezésre állást, az átjárhatóságot és az erőforrások kihasználását, mint például a foglalások és készletek kezelését, a kihasználtság-elemzéseket vagy a hálózat- és kapacitástervezést. Az olyan közelmúltban történt akvizíciók, mint a Sqills és a Padam Mobility  gazdagítják a portfóliót, és erősítik a vállalat egyértelmű fókuszát a mobilitás átalakítását szolgáló szoftvermegoldásokra. Ezek a megoldások most először képezik az InnoTrans standjának szerves részét. 

 

A Siemens Mobility stand: 27-es csarnok és szabadtéri kiállítási terület

A Siemens Mobility az idén a 27-es csarnok 230-as standján, valamint a szabadtéri kiállítási területen mutatja be termékeit és megoldásait, beleértve a kulcsrakész vasúti megoldásokat is. A fent említett kiemelt termékeken és szolgáltatásokon kívül a cég a következő járműveket is bemutatja a szabadtéri területen: