Ma már nemcsak szinte minden kiadott CD, de egyre nagyobb számban könyvek és filmek is hozzáférhetők - következésképpen másolhatók és elvileg korlátlanul terjeszthetők - az interneten. A szerzői jogok tulajdonosainak érdekeit összhangba kellett hozni az információáramlás szabadságának elvével.
Elsősorban a jogtulajdonosok, az őket képviselő cégek és szövetségek tartottak jogaik csorbításától, ezért erőteljesen lobbiztak az Európai Parlamentnél, még a szavazás előtti utolsó napokban is. Az eredménnyel azonban elégedettek.
Az EP jogi bizottsága még a múlt héten is olyan módosító indítványokat szavazott meg, amelyek több ponton felhígították volna a miniszterek tanácsával egyeztetett közös álláspontot, és ezzel nagymértékben gyengítették volna az alkotói jogok védelmét - mondta el az MTI-nek a lemezkiadó és -terjesztő cégeket tömörítő legnagyobb nemzetközi szövetség, az IFPI brüsszeli szóvivője. Az egyik szerint például a rádió- és tv-társaságoknak a zenei archívumok felhasználásával kapcsolatos licenceit automatikusan kiterjesztették volna az internetes közzétételre is. A jogtulajdonosok főleg az ilyen módosítások elfogadásától tartva lobbiztak, és sikerrel, mert a plenáris szavazáson végül mindegyiket elvetették. Az elfogadott módosítások viszont kivétel nélkül kedvezőek számukra, így nagyon elégedettek az eredménnyel - fűzte hozzá a szóvivő.
Jay Berman, az IFPI elnöke gyakorlatiasnak nevezte az irányelvet, amely szerinte elég tág teret hagy a zenei kiadóknak kínálatuk bővítésére és színesítésére. Francisco Pinto Balsemao, az Európai Kiadók Tanácsának elnöke szerint a jogtulajdonosok és a tartalomszolgáltatók szempontjainak nagy része érvényre jut az új szabályozásban.