A szupravezetőkkel készült chipek hihetetlen sebességre lennének képesek, de a chipek mesterséges, abszolút nulla fok körüli hőmérsékleten tartása, (-273 Celsius fok) igen nehéz feladat. A tudósok évtizedek óta keresik azt az anyagot, amely szobahőmérsékleten, vagy annak közelében is szupravezető tulajdonságokkal bírna, tehát ellenállás nélkül engedné át magán az elektromos áramot. Az eddigi legjobb eredményt a kutatók egy komplex kerámiával érték el, amely -139 fokig megtartja ezen képességét.
A tokiói Aoyama-Gaukin Egyetem kutatói egy viszonylag közönséges anyagról, a magnézium diboridról felfedezték, hogy rendkívül ígéretes szupravezető tulajdonságokkal bír, áll a Nature egyik cikkjében. A kutatók most azt remélik, hogy a vegyület kiindulópont lehet a magas hőmérsékletű szupravezetők keresésében, ami a kerámiák körében már-már lezárult sikertelenül.
Az alacsony hőmérsékletű szupravezetőket jelenleg csak néhány speciális alkalmazási területen használják, mint például a rendkívül kis mágneses mezők kimutatására használt SQUID (superconducting quantum interference device - szupravezető kvantum-interferenciamérő) műszerekben, és egyes mikrohullámú eszközökben.
A chip-ipar azt reméli, hogy a kutatóknak sikerül olyan anyagot találniuk, amely viszonylag magas hőmérsékleten is szupravezető marad, és segítségével lehetőség nyílik az eddigieknél kategóriákkal gyorsabb processzorok gyártására.
A Nature folyóiratban megjelent cikkben az egyik kutató úgy reagált a legújabb eredményekre, hogy egy egyszerű vegyület igen magas kritikus hőmérséklettel (az a hőmérséklet, ami alatt az anyag szupravezetővé válik) nagyon ígéretes kombináció.