A tintasugaras nyomtatók világszerte egyre nagyobb részesedést hódítanak el mind a mátrix-, mind pedig a lézernyomtatóktól. Az EITO nem végleges adatai szerint a világon tavaly eladott nyomtatók kétharmada tintasugaras elven működik (ezen belül 80 százalék volt a színesek aránya), 23 százalék a lézerprinterek részesedése, és csak a maradék 11 százalék jut a tűs nyomtatókra.
Érdekesség, hogy míg 1999-ben csupán a printerek mintegy fele volt alkalmas A/3-as méretű oldalak előállítására, tavaly már 62 százalékban a nagyméretű lapokat kezelő eszközöket keresték. Az elemzők szerint nem változott a gyártók között korábban kialakult sorrend: az összes eladásokat figyelembe véve a dobogó csúcsán változatlanul a Hewlett-Packard foglal helyet, a második az Epson, a harmadik helyre pedig holtversenyben a Minolta és a Canon került.
Az IDC adatai szerint az Amerikai Egyesült Államokban értékesített printerek összdarabszáma 23 százalékkal volt több, mint egy évvel korábban (mintegy 123 milliót értékesítettek), a tintasugaras nyomtatók aránya növekedett az előző évihez képest, a mátrixnyomtatóké azonban jelentősen csökkent. A piacot a HP vezeti az asztali színes lézernyomtatók szegmensében, s meglepő módon az elemzők nem is foglalkoztak külön a fekete-fehér printerek statisztikáival, a következő tapasztalatra hivatkozva: "csupán azokon az irodai területeken használnak egyszínű nyomtatókat, ahol többpéldányos dokumentumokat kell előállítani, ez a szegmens pedig kizárólag a mátrixprinterekre szorítkozik."
Érdekesség, hogy a tavaly újra lendületet vett Tektronix megtartotta pozícióját, és az egyedi technológiának köszönhetően tovább növelte részesedését az amerikai piacon. A másik felfutóban lévő gyártó a Lexmark, amely szintén időben tért át a színes lézerprinterek gyártására.