Egyszerre négy rangos nemzetközi konferenciának adott otthont a győri Széchenyi István Egyetem július 29. és augusztus 1. között. Az intézmény oktatói építőmérnöki-mechanikai, környezetvédelmi és mezőgazdasági-biológiai fórumokon építhették kapcsolataikat a világ minden tájáról érkező kutatókkal.
A kínai Bosen Akadémiai Kutatóintézet 2018-ban szervezte meg először az Anyagszilárdsági és Alkalmazott Mechanikai Nemzetközi Konferenciát (MSAM), amelyre a Széchenyi István Egyetem Építész-, Építő- és Közlekedésmérnöki Karának dékánhelyettese, prof. dr. Rad Movahedi Majid is meghívást kapott. A kutató azóta is rendszeres résztvevője a rangos eseménynek, és kezdeményezésére idén a szervezők európai partnerként a Széchenyi-egyetemet választották helyszínnek. Az MSAM mellett az intézet által szervezett két másik rendezvénynek is otthont adott a győri campus ezekben a napokban: a 10. Nemzetközi Agrár- és Biológiai Tudományos Konferencia (ABS) és a vele együtt megrendezett 7. Nemzetközi Alkalmazott Biokémiai és Biotechnológiai Konferencia (ABB) mellett a 9. Nemzetközi Konferencia az Új Energiáról és a Jövő Energiarendszereiről (NEFES) esemény házigazdája is a Széchenyi-egyetem volt.
A résztvevők a Széchenyi István Egyetem győri campusán található Menedzsment Campus épülete előtt. (Fotó: Adorján András/Széchenyi István Egyetem)
A több mint kétszáz külföldi résztvevőt és a hazai kutatókat dr. Lukács Eszter, a Széchenyi István Egyetem nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettese köszöntötte. „Örömünkre szolgál, hogy a konferenciák szakmai programja mellett arra is lehetőségünk nyílik, hogy megmutassuk önöknek a római korig visszanyúló gazdag történelemmel, és Magyarországon a harmadik legtöbb műemlékkel rendelkező városunk értékeit, valamint az UNESCO világörökségi listán szereplő, több mint ezeréves Pannonhalmi Bencés Főapátságot” – jelentette ki. Kiemelte, a Széchenyi-egyetem mintegy 14 ezer hallgatójával, köztük a világ 77 országát képviselő ezer nemzetközi hallgatójával, modern infrastruktúrájával az egyik legdinamikusabban fejlődő felsőoktatási intézmény Magyarországon, amely ma már számos nemzetközi rangsorban megtalálható.
A Széchenyi István Egyetem Építész-, Építő- és Közlekedésmérnöki Karának dékánhelyettese, prof. dr. Rad Movahedi Majid és dékánja, dr. Szép János. (Fotó: Horváth Márton/Széchenyi István Egyetem)
A kínai Bosen Akadémiai Kutatóintézettel a győriek részéről dr. Szép János dékán mellett prof. dr. Movahedi Rad Majid tartotta a kapcsolatot, akik helyi szervezőkként biztosították a konferenciák gördülékeny lebonyolítását. „A világ minden pontjáról érkeztek kollégák, akik különböző tudományterületeket érintő szakmai diskurzusok részesei lehettek itt Győrben. A szervezésbe egyetemünk több karát is bevontuk, az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar, illetve az Audi Hungaria Járműmérnöki Kar is kivette a részét a szakmai programok összeállításából” – mondta el a Szerkezetépítési és Geotechnikai Tanszék professzora. Hozzátette: a konferenciák a felölelt tudományterületek sokszínűsége miatt az egyetem számos oktatójának előadási és publikációs lehetőséggel, valamint releváns tudásanyaggal szolgáltak.
A négynapos rendezvényre kiemelkedően magas számban érkeztek a külföldi kutatók, akik főként kínai, japán, dél-koreai, török, olasz és német egyetemeken dolgoznak. A nyitóelőadásokat olyan neves intézményeket képviselő professzorok tartották, mint a Torinói Műszaki Egyetem, a Bécsi Műszaki Egyetem vagy épp a japán Tsukubai Egyetem. „A konferenciák célja egyrészt a nemzetközi eszmecsere és a szakmai kapcsolatépítés, másrészt az egyetemi kollégák számára angol nyelvű előadás és színvonalas publikációs lehetőség biztosítása volt. A külföldi résztvevők jelentős többsége egyetemi professzor, akik amellett, hogy tudományterületük csúcsát jelentik, intézményüket is képviselik az eseményen. Remek lehetőség ez a jó minőségű publikációk elősegítésére, külföldi kollégák megismerésére és a kutatói kapcsolatok erősítésére” – mondta el prof. dr. Movahedi Rad Majid. A Széchenyi István Egyetem munkatársai több mint 70 előadással vettek részt a konferenciákon.
Az MSAM diskurzusai elősegítették az anyagok különböző körülmények közötti mechanikai viselkedésének megértését, és kitűnő alkalmat nyújtottak a résztvevő kutatók számára, hogy bemutassák és megvitassák a legújabb analitikai, kísérleti és számítási eredményeket az alkalmazott mechanika területén. Az ABS és az ABB konferenciák platformot adtak a téma szakértőinek interdiszciplináris eszmecserékhez az agrár- és a biológia tudományok területén. A kilencedik alkalommal megrendezett NEFES pedig teret biztosított a kutatók számára, hogy a szakma elé tárhassák ötleteiket az új energia és a jövő energiarendszereinek kérdéskörében.
Galéria az eseményről. (Fotók: Adorján András/Széchenyi István Egyetem)