Nagy az igény a jogi, orvosi, pénzügyi vagy műszaki előképzettséggel rendelkező informatikusokra

forrás: Prím Online, 2024. november 17. 10:21

A digitalizáció a pénzügyektől az oktatáson át az agráriumig, a kiskereskedelemig és az egészségügyig valamennyi iparágat átalakítja, ezért a munkáltatók előnyben részesítik azokat a junior informatikusokat, akik valamilyen, az IT-n kívüli szakmai előképzettséggel, illetve különböző iparágakban szerzett projekt-tapasztalatokkal – és esetleg menedzseri készségekkel és jó kommunikációs képességekkel – is rendelkeznek. 

Így például a legaltech-, a biotech-, az insurtech- vagy a fintech-forradalom miatt nagyon keresettek a hazai piacon is a jogi, orvosi vagy pénzügyi diplomával rendelkező, magukat informatikussá átképző szakemberek – foglalja össze nagyvállalati partnercégeinek tapasztalatait az egyik legnagyobb hazai IT képzési központ, a PROGmasters. 

 

Népszerűek az egészségügyből, a pénzügyi területről, de az oktatásból érkező karrierváltók is

 

A PROGmasters nagyvállalati partnercégei közül egy ipari szoftverfejlesztéssel foglalkozó vállalat, amely elsősorban az amerikai piacra fejleszt orvosi szoftvereket, szoftvertesztelői pozícióra keres egészségügyi szakembereket, orvosokat és asszisztenseket is. A világ egyik legismertebb tanácsadócégének hazai leányvállalata pedig – amely a következő időszakban többek között automata tesztelői munkakörbe keres juniorokat – a pénzügyi szektorban szerzett tapasztalatokkal rendelkező, illetve multinacionális vállalati környezetből érkező szakembereket preferálja. Egy biztosítói kockázatelemző szoftvereket fejlesztő partnercég pedig a biztosítási szektort jól ismerő juniorokat keres. 

 

Nem csak a versenyszférából érkező jelöltekre van azonban igény a munkáltatók részéről: van olyan partnercég is, amely kifejezetten oktatási területen szerzett szakmai tapasztalatokkal rendelkező végzetteket keres, akik az új kollégák betanításáért és a felhasználók oktatásáért felelnek majd.

 

 

800 ezer forint is lehet a juniorok kezdő fizetése – medior szinten már bruttó 1-1,5 millió 

 

„A korábban formatervezőként dolgozó végzettünk egy építészeti tervezőszoftvert fejlesztő cégnél tesztelőként hasznosítja előző szakmájában megszerzett ismereteit, míg a fizikus végzettséggel rendelkező résztvevőnk a matematikatudását használva dolgozik egy innovációs projekten – ráadásul négy év alatt senior fejlesztővé lépett elő. A karrierváltása előtt jogászként dolgozó hallgatónk pedig egy fizetési megoldásokat fejlesztő cégnél dolgozik – a projekt-tapasztalatainak, kommunikációs készségeinek és tárgyalási képességeinek köszönhetően már senior programozóként” – mondja Kardos Ádám, a PROGmasters társ-ügyvezetője. 

 

Az ilyen szakemberek természetesen jóval többet kereshetnek: juniorként akár 800 ezer forintos kezdő alapfizetésre is számíthatnak, ami 2-4 év után, medior szinten már bruttó 1-1,5 millió forint körül alakulhat, míg a senior szakemberek fizetése elérheti a 2,5-3 millió forintot is.

 

Hazánkba is elérhet a tengerentúlon várható bővülés 

 

Az amerikai munkaügyi statisztikai hivatal előrejelzése szerint 2023 és 2033 között az informatikai szektorban az átlagnál nagyobb mértékben fog emelkedni a foglalkoztatottság: a következő évtizedben a tengerentúlon évente átlagosan körülbelül 356 ezer új állás jöhet létre IT területen. „A digitalizáció erősödésével a hazai piacon is az informatikai pozíciók számának bővülése várható az előttünk álló években. Nagyvállalati partnercégeink visszajelzései alapján a legkeresettebb informatikai szakmák közé tartoznak a full-stack fejlesztő – illetve annak két területe, a backend és a frontend –, továbbá a szoftvertesztelő, az adatelemző és az adatmérnök szakmák” – teszi hozzá Kardos Ádám.